NEDA - HEROINA PROTESTA

Snimka umiruće teheranske djevojke obišla svijet

21.06.2009 u 18:43

Bionic
Reading

Video snimka umiruće mlade žene na teheranskim ulicama obišla je svijet putem interneta, unatoč zabrani iranskih vlasti koje iz zemlje protjeruju strane novinare.

Jeziva snimka smrti mlade djevojke, koja umire nakon što je policija pucala u nju na protuvladinim prosvjedima, preplavila je Twitter, Facebook i brojne stranice inozemnih portala te zgrozila javnost. Prikazuje mladu djevojku kojoj iz usta curi krv te ljude koji je pokušavaju oživjeti. No pucali su joj u prsa i, prema pisanju blogera, preminula je u roku dvije minute. Inozemni mediji prenose brojne reakcije blogera jer na terenu nemaju svojih novinara.

U najkraćem roku je djevojka, koju nazivaju Neda, što na farskom jeziku znači 'glas', postala simbolom protesta u Iranu koji je uzrokovan sumnjama u lažiranje izbora.

Jedan bloger, prenosi CNN, zapisao je da je Neda protestirala sa svojim ocem na ulicama Teherana kada je u nju pucala policija.

Sa interneta pozivi veleposlanstvima u Iranu da prihvate prosvjednike

Nekoliko veleposlanstava u Iranu primilo je poruke putem elektroničke pošte u kojima se od njih traži da otvore svoja vrata oporbenim prosvjednicima kako bi se ondje mogli skloniti, ali nije potvrđen nijedan zahtjev za azil, doznaje se u nedjelju od diplomatskih izvora.

"Nekoliko elektroničkih poruka u kojima se traži prihvat prosvjednika u subotu je iz Švedske poslano našem veleposlanstvu u Iranu, ali nije riječ o njihovu većem broju", rekla je direktorica tiskovnog ureda švedskog ministarstva vanjskih poslova Cecilia Julin.

"Naše veleposlanstvo, kao i mnoga druga, prima poruke od građana koji su se odazvali na poziv društvenih mreža, ali ti zahtjevi ne odgovaraju konkretnim zahtjevima na terenu", ističu u ministarstvu vanjskih poslova u Parizu.

Austrijska diplomacija priznala je da su nevladine organizacije pokušale s njom stupiti u vezu, a njezin glasnogovornik Peter Launsky-Tieffenthal rekao je da će "veleposlanstvo sigurno pružiti prvu pomoć svima koji su ozlijeđeni". Ipak je dodao da "nije došao nitko od ozlijeđenih i onih koji traže azil".

Kako navodi Stockholm, veleposlanstva zemalja EU-a u Teheranu razgovarala su o tom pitanju, ali u nedjelju predvečer nije bila poznata nikakva informacija o njihovu zajedničkom stajalištu.

Švedska se priprema da 1. srpnja preuzme polugodišnje predsjedanje Europskom unijoma i Stockholm sve dosad nije htio puno komentirati iranske događaje. "Teško je doznati što se u ovom času događa u Iranu", izjavio je švedski diplomatski izvor.

Švedski ministar vanjskih poslova Carl Bildt rekao je samo na svom blogu da "Iran mora izabrati svoj put", dodavši da "svi želimo otvoreniji Iran".

Internetom kruži popis veleposlanstava koja prihvaćaju ozlijeđene izbjeglice u Teheranu, a na njemu su Njemačka, Australija, Belgija, Finska, Francuska i Meksiko.

Najmanje je deset osoba poginulo, a više od 100 je ozlijeđeno u iranskoj prijestolnici u subotu, kako pišu službena glasila, osmog dana krize koja je izbila nakon ponovnog izbora ultrakonzervativnog predsjednika Mahmuda Ahmadinedžada.