SUŽEN MANEVARSKI PROSTOR

Pahor traži konsenzus o Rehnovu prijedlogu

08.05.2009 u 21:43

Bionic
Reading

Predsejdnik slovenske vlade Borut Pahor u petak je izjavio da će ga u odluci o ponuđenom prijedlogu europskog povjerenika Ollija Rehna o rješavanju graničnog pitanja s Hrvatskom voditi nacionalni interesi i da o slovenskim dopunama želi postići što širi konsenzus domaćih političkih stranaka

LJUBLJANA - 'Kad bih smatrao da je prijedlog sporazuma o arbitraži prihvatljiv za slovenske nacionalne interese te da donosi dobro i pravedno granično rješenje, zauzeo bih se za njegovo prihvaćanje i za odlučivanje o njemu u parlamentu', rekao je Pahor u Ljubljani novinarima, prilikom predstavljanja liste s kojom će njegovi Socijalni demokrati (SD) nastupiti na izborima za Europski parlament 7. lipnja.

Pahor je za utorak sazvao novi sastanak o Rehnovu prijedlogu na koji namjerava uputiti svoje dopune. Izjavio je da ne vjeruje da će se sve stranke potpuno usuglasiti o primjedbama koje treba poslati u Bruxelles, ali da bi volio da dobije suglasnost vladinih stranaka i najveće oporbene stranke, Slovenske demokratske stranke (SDS) bivšeg predsjednika vlade Janeza Janše.

'U privaćanju odluke o Rehnovu prijedlogu za mene će biti odlučujuće to kako će on biti dopunjen i kakvu će potporu imati u parlamentu', pojasnio je Pahor. Dodao je da je u parlamentu za sporazum o arbitraži potrebno osigurati dvotrećinsku većinu i da je ista takva većina potrebna za ratifikaciju budućeg pristupnog sporazuma Hrvatske s Europskom unijom.

Pahor nije želio komentirati odluku Hrvatskog sabora koji je u petak sa samo jednim suzdržanim glasom prihvatio Rehnov prijedlog o arbitraži i deblokadi hrvatskih pristupnih pregovora s EU-om.

'To je hrvatska unutarnja stvar u koju se Slovenija ne može miješati', rekao je Pahor novinarima. Slovenski mediji javili su u petak da odluka Sabora o prihvaćanju Rehnova prijedloga znači 'na određeni način' i pritisak Hrvatske na Europsku komisiju, a posebno na Sloveniju koja Rehnov prijedlog ne smatra konačnim nego namjerava dati svoje dopune na nj.

Hrvatska privaćanjem prijedloga u Saboru na određeni način vrši pritisak na Sloveniju i Europsku komisiju, ali i sužuje mogući manevarski prostor za eventualne razgovore o dopunama prijedloga koje zahtijeva Slovenija, naveo je u komentaru Slovenski radio.

Pahor je u petak novinarima također rekao da se u četvrtak u Pragu prilikom sastanka EU-a na temu istočnog partnerstva sastao s desetak čelnika država članica i predstavnicima Europske komisije s kojima je razgovarao o Rehnovu prijedlogu, ali da o tome s kim se sastao i sadržaju razgovora ne može javno govoriti.