Lokalni izbori 2009 NESLUŽBENI REZULTATI DIP-A

HDZ-u 13, SDP-u pet župana

• Autor: tportal.hr
  • 18.5.2009 13:22:06
  • 18.5.2009 9:43:36

U većini županija obrađeni su rezultati izbora i oni govore da kandidati za župana HDZ-a i njegovih koalicijskih partnera imaju prevlast u 13 županija, a SDP-ovi u pet. Iznimka su dvije županije, Istarska (u kojoj vodi IDS-ov kandidat) i Osječko-baranjska (u kojoj je u prednosti HDSSB-ovac)

Nakon obrađenih svih 427 biračkih mjesta u Osječko-baranjskoj županiji situacija je neizvjesna. U drugom krugu izbora za župana će se boriti HDSSB-ovac Vladimir Šišljagić sa 39,63 posto i HDZ-ovac Tomislav Ivić sa 38,81 posto glasova.

Ni Brodsko-posavska županija još uvijek nije pripala nijednoj političkoj opciji, budući da će birači o svom županu odlučivati u drugom krugu, između Danijela Marušića (koalicija HDZ-HSS-HSLS-HSU) sa 41,17 i Mate Gavrana (koalicija SDP-HNS-DC), koji je osvojio 27,37 posto glasova.

Dosadašnja županica Sisačko-moslavačke županije, SDP-ovka Marina Lovrić sa osvojenih 50,90 posto glasova u prvom je krugu pobijedila HDZ-ovku Ivanku Roksandić (32,14 posto) i sačuvala postojeću poziciju u toj županiji.

U Bjelovarsko-bilogorskoj županiji, iako nisu obrađeni svi rezulatati (241 od 335 biračkih mjesta) pobjednik je sigurno Miroslav Čačija (HSS, HDZ, HSLS) sa 61,74 posto. Njegov protukandidat Miro Kolić (SDP, HNS) osvojio je tek 32,99 posto glasova.

U Koprivničko-križevačkoj županiji nakon obrađenih svih 258 biračkih mjesta pobjednik je predstavnik koalicije HSS-HDZ-HSU-HSLS Darko Koren, koji je osvojio 51,18, a njegov izazivač Darko Ledinski (SDP, HNS) 44,90 posto glasova.

Prema konačnim rezultatima izbora u utrci za župana Karlovačke županije, u drugom će se krugu natjecati Ivan Vučić (HDZ, HSS, HSLS, HSU, SDA) sa 46,6 posto i Bruno Kurelić (SDP, HNS) sa 33,86 posto glasova.

Uvjerljivi pobjednik u Primorsko-goranskoj županiji je SDP-ovac Zlatko Komadina, koji je sa 60,63 posto glasova potpore deklasirao HDZ-ovca Josipa Borića (24,92 posto) i tako sačuvao svoju župansku fotelju.

U Istarskoj županiji obrađeno je svih 287 biračkih mjesta, a vodi dugovječni župan Ivan Jakovčić (IDS, SDP, HNS) sa 47,35 posto glasova. Za očuvanje svoje pozicije borit će se u drugom krugu s nezavisnim kandidatom Pliniom Cuccurinom, koji je osvojio 24,6 posto glasova. Trener rukometne reprezentacije, HDZ-ovac Lino Červar, u ovoj političkoj borbi nije imao nikakve šanse. Osvojio je tek 10,17 posto glasova.

Prema konačnim rezultatima u Ličko-senjskoj županiji, HDZ je potvrdio da, od hrvatske neovisnosti, nitko osim njega ne može osvojiti vlast na tom području. Pa čak i kad se župan pogubno ponaša u prometu. Naime, stari-novi župan Milan Jurković nedavno je, prema pisanju medija, u alkoholiziranom stanju izazvao prometnu nesreću u kojoj su ozlijeđene dvije osobe te je pobjegao s mjesta događaja. Njegove birače taj događaj nije pokolebao. Dali su mu rekordnih 70,22 posto glasova, dok je  njegov izazivač, SDP-ovac Boris Šuljić, dobio tek 24,18 posto potpore.

Iako je u Zadarskoj županiji obrađeno 186 od 240 biračkih mjesta, pobjednik je prema svemu sudeći HDZ-ovac Stipe Zrilić sa 62,12 posto. Gotovo upola manje glasova je osvojio SDP-ov izazivač Duško Vidov (31,90 posto).

Nakon obrađenih 195 od 212 biračkih mjesta u Šibensko-kninskoj županiji vodi Goran Pauk (HDZ, HSS) sa 48,84 posto, drugi je Duško Živković (SDP, HNS) sa 28,35 posto, a treći Gordan Baraka (HSP, HČSP, HRZ, SU) sa 16,69 posto. Prema svemu sudeći, o pobjedniku će se odlučivati u drugom krugu.

U Splitsko-dalmatinskoj županiji nakon obrađenih 622 od 623 biračka mjesta izvjesno je da će se HDZ-ovac i dosadašnji župan Ante Sanader za svoju poziciju morati ponovno izboriti u drugom krugu. Prema trenutnim rezultatima, osvojio je 47,5 posto, a SDP-ovac Veljan Radojković 34,24 posto glasova. S obzirom da je na trećem mjestu HČSP-ovac Ivan Protrka sa 12,99 posto glasova, izglednije je da će njegovi birači prije podržati HDZ-ovca nego SDP-ovca.

U Međimurskoj županiji obrađena su sva 153 biračka mjesta. U vodstvu je Ivan Perhoč (SDP, HSS, HSU, HNS) sa 42,09 posto, drugi je Mladen Križaić (HDZ, HSLS, HDSS) sa 24,97 posto, a treći nezavisni kandidat Josip Posavec sa 21,73 posto.

HNS je uspio povratiti vlast u Varaždinskoj županiji. Predrag Štromar, kandidat koalicije HNS-SDP-HSU župansku fotelju je osvojio s 51,56 posto glasova i tako porazio nedavno instaliranog župana, HSS-ovca Zvonimira Sabatija, koji je osvojio 45,67 posto glasova.

U Požeško-slavonskoj županiji obrađeno je svih 228 biračkih mjesta, a vodi Marijan Aladrović (HDZ,HSS,HSP, HSU) sa 46,33 posto, koji će se u drugom krugu natjecati sa SDP-ovcem Marijanom Cesarikuom, koji je osvojio 39,51 posto glasova.

U Krapinsko-zagorskoj županiji iako još uvijek nije obrađeno jedno biračko mjesto najvjerojatnije pobjeđuje SDP-ovac Siniša Hajdaš Dončić sa 53,22 posto. Njegov izazivač Milivoj Škvorc (HDZ, HSS, HSLS, ZS) ima 42,86 posto glasova.

U Dubrovačko-neretvanskoj županiji obrađena su sva biračka mjesta - 242. U vodstvu je Nikola Dobroslavić (HDZ, HSS, HSLS, HSU) sa 41,68 posto. On će se u drugom krugu ogledati s dosadašnjom županicom i nezavisnom kandidatkinjom s Jambove liste Mirom Buconjić, koja je osvojila 22,16 posto glasova. Ona će najvjerojatnije potporu u drugom krugu dobiti od biračkog tijela SDP-a i HNS-a, kojih je 21,82 posto svoj glas dalo SDP-ovom kandidatu za župana Ivi Karamatiću.

U Zagrebačkoj županiji pobijedio je HSS-ovac Stjepan Kožić, kojeg je 51,06 posto birača izabralo za župana. Njegova izazivačica, SDP-ovka Palma Klun-Posavec, osvojila je 37,25 posto glasova.

U Vukovarsko-srijemskoj županiji obrađeno je 180 od 185 biračkih mjesta, no jasno je da pobjeđuje Božo Galić (HDZ, HSS, HSP, HSLS, HSU, PSS, SDSS), koji je osvojio 65,17 posto glasova. Njegov protukandidat Goran Heffer (SDP, HNS, DC, DSU, SDA, NSS) osvojio je tek 25,19 posto glasova.

U Virovitičko-podravskoj županiji obrađena su 173 od 174 biračka mjesta, no može se zaključiti da je pobjednik Tomislav Tolušić (HDZ, HSS, HSLS) sa 57,04 posto glasova. Drugi je Ivan Blažinčić (SDP, HNS, HDSSB, HSU, SDSS) sa 25,81 posto, a treći Zvonimir Šimić (HSP) sa 12,72 posto glasova.