UBIJEN U SAČEKUŠI

Na sprovod Klice stigli Petrači, Nikica Jelavić, Tuta, Dario Kordić, Igor Štimac...

06.05.2015 u 16:41

  • +20

Pogreb Vinka Žuljevića Klice na Markovom polju

Izvor: Pixsell / Autor: Željko Lukunić

Bionic
Reading

Vinko Žuljević Klica koji je u nedjelju ubijen u sačekuši u Sesvetama pokopan je danas na groblju Markovo polje

Na ispraćaj Vinka Žuljevića Klice došli su Novica, Nikola i Hrvoje Petrač, Mladen Naletilić Tuta, Ivan Andabak, odvjetnik Ljubo Pavasović Visković, vlasnik Sokol Marića Zlatko Marić, Dario Kordić, muž Nikoline Pišek Vidoje Ristović, Igor Štimac, Velimir Bujanec, Josip Antić Zefo, Nikica Jelavić, Stipe Drviš, Mirko Filipović Crocop, Josip Klemm, Vlado Rajić, Zoran Pripuz, Mirko Norac, nogometni menadžer Siniša Šošo, te suvlasnik NK Zadra Reno Sinovčić.

Podsjetimo, više nepoznatih počinitelja usmrtilo je iz vatrenog oružja Vinka Žuljevića Klicu u nedjelju oko 8 sati u središtu Sesveta.

Klica bio je umirovljeni časnik HVO-a i svojevremeno jedan od najbližih suradnika Vjeke Sliška, kojeg su mediji titulirali kraljem pokera aparata.

I dok policija ne otkriva mnogo detalja o likvidaciji, koja po tvrdnjama stručnajka gotovo sigurno nosi potpis organiziranog kriminala, mediji su puni raznih teorija o pozadini zločina kakav na zagrebačkom području nije zabilježen posljednjih godina.

Večernji list piše kako su Klicu najvjerojatnije likvidirali strani plaćenici, dok Jutarnji list nagađa da bi ubojstvo moglo biti povezano s nestankom Klicina bivšeg suborca Branka Katušića i Branka Mrakovića u siječnju u istočnoj Češkoj.

Jutrarnji navodi i da je u svojim tajnim obavještajnim godišnjim izvješćima o stanju organiziranoga kriminala policijski ured za suzbijanje korupcije i organiziranog riminaliteta (Pnuskok) Žuljevića naveo kao prvoga čovjeka jednoga od pet grupacija koje djeluju na području hrvatske metropole, iako nikad nije bio osuđivan. Ističu i da je bila riječ o osobi s jakim političkim i poslovnim vezama od estrade, do međunarodne trgovine, turizma i ugostiteljstva.

U medijskim rekonstrukcijama posljednjeg 'mafijaškog ubojstva' ističe se da su Klicu u Glavnoj ulici u Sesvetama dočekali napadači koji su ga sačekali dok se vraćao s mise iz crkve sv. Antuna Padovanskog u Sesvetama. Svjedoci pričaju da su mu atentatori zapriječili put automobilom i motociklom, najprije navodno pucali u automobil, a nakon što je Žuljević izašao van i pokušao bježati za njim je krenuo napadač s motociklističkom kacigom na glavi, primio ga za jaknu i ubio ga. Na poljskom putu pored pruge u istočnom dijelu Zagreba policija je potom pronašla zapaljen automobil koji su, prema nagađanjima, koristili Klicini atentatori.

Još od 90-tih godina Klicu se u medijima povezivalo s klanom na čijem je čelu bio Vjeko Sliško koji je preminuo od posljedica atentata u središtu Zagreba u ožujku 2001. Široj javnosti postao je poznat tijekom suđenja za ubojstvo Veselina Marinova u kojem je oslobođen optužbi. Sud je zaključio da je Žuljević u Marinova, dugogodišnjeg tjelohranitelja zapovjednika Kažnjeničke bojne HVO-a Mladena Naletilića Tute, pucao u samoobrani.

To je na suđenju potvrdio i njegov kum Vlado Rajić, koji se posljednji put u stupcima crne kronike spominjao 2013. kada je priveden zbog prodaje podataka o kriminalističkim istraživanjima, odnosno curenja povjerljivih policijskih podataka. Podatke o tajnim istragama navodno su prodavali ranije prijavljeni policajac Marko Svalina i Vjekoslav Drnić, a njihov slučaj još čeka sudski epilog. Iste godine Klicu se u medijima povezivalo i s pokušajem iznude poznatog ugostitelja, spominjao se kao jedan od suvlasnika zaštitarske tvrtke, koja je među ostalim surađivala sa Zagrebačkim holdingom.

U ožujku 2009. Žuljević je ozlijeđen u naletu vlaka na njegov automobil, a od ozljeda zadobivenih u toj nesreći njegov je otac preminuo u bolnici.