NEISKORIŠTENI KAPITAL

Ovo su svi napušteni vojni objekti u Hrvatskoj

20.03.2015 u 12:19

Bionic
Reading

Objavljena je internetska karta bivših napuštenih vojnih objekata u Hrvatskoj pod nazivom 'Kome pri(o)padaju bivši vojni prostori', na kojoj se mogu pronaći i komentirati 'neperspektivne' nekretnine Ministarstva obrane (MORH)

Adresa internetske stranice je http://vojnaimovina.milimap.com, a nastala je uz finacijsku podršku Europske unije, u okviru projekta 'Javni interes – nije na prodaju!', koji se provodi u sklopu programa IPA 2010 - Potpora naporima organizacija civilnog društva za praćenje i promicanje transparentnosti, učinkovitosti, odgovornosti i uključivosti javne uprave u borbi protiv korupcije.

Za sadržaj je odgovoran Centar za mirovne studije i ne može se smatrati službenim stajalištem EU, niti odražava nužno stajalište Ureda Vlade Republike Hrvatske za udruge, navodi se na web stranici. U sklopu projekta 'Javni interes - nije na prodaju' proučavali su se procesi konverzija vojnih nekretnina koji su započeli samostalnošću Hrvatske, a posebno su odabrani primjeri konverzija u Puli – kompleks Muzil, Zagrebu – bivša Vojna bolnica Vlaška, Zadru – bivša vojarna 'Stjepan Radić', te Visu – vojarne 'Samogor'.


Rezultati te četiri konverzije detaljno su opisani u publikaciji 'Kome propadaju bivše vojne nekretnine? Iskustva prenamjene u Hrvatskoj' koja se može pronaći u javnim knjižnicama u tim gradovima, te u knjižnici Centra za mirovne studije u tiskanom izdanju, a dostupna je i za besplatan download na webu.

Na internetskoj karti Hrvatske precizno su označene lokacije 231 vojne nektretnine označene crvenim i zelenim zastavicama, a radi se o vojnim nekretninama koje je MORH ocijenio neperspektivnim. Crvene zastavice označavaju vojne prostore koji nemaju točnu lokaciju ili fotografiju, a zelene zastavice su za nekretnine kojima su dodijeljene točne koordinate i fotografije.

Neke od tih nekretnina su predane na korištenje Državnom uredu za upravljanje državnom imovinom, neke su predane na upravljanje jedinicama lokalne uprave ili samouprave, a neke su još uvijek pod upravom MORH-a.

S obzirom da za većinu vojnih nekretnina nije poznata točna lokacija (one često nemaju dodijeljenu adresu), korišteni su gradovi, općine i sela kao referentne točke. Administrator stranice poziva građane koji imaju slike trenutnog stanja nekretnine da ih stave na web kako bi svima bile vidljive.