GLOGOŠKI O PROSVJEDU:

'Šator je kao veliki kišobran, a kišobrani nisu ilegalni'

28.01.2015 u 20:31

Bionic
Reading

Nakon 100 dana prosvjeda branitelja u Savskoj 66 konačno se oglasila i policija, potvrdivši javnosti da je ilegalno njihovo okupljanje pred resornim ministarstvom, a zanimljiv odgovor u večernjim satima stigao je od branitelja

Branitelji u priopćenju za javnost tvrde da stopostotni HRVI I. skupine nisu ilegalni, da hrvatski branitelji i veterani Domovinskog rata i članovi njihovih obitelji nisu ilegalni, a nije ni hrvatska država.

'Kako bismo prekinuli tu bolesnu priču o Domovinskom ratu, ali i igru s njegovim herojima, svi hrvatski branitelji, članovi njihovih obitelji i domoljubi okupili su se u Savskoj 66 kako bi predali zahtjev za legalizaciju Domovinskog rata i njihovih heroja u svoje, ali i u ime svih onih koji više nisu među nama. Mi, hrvatski branitelji i članovi njihovih obitelji, imamo sve moguće potvrde za njihovu legalizaciju, kao što su između ostalog potvrda o priznanju Republike Hrvatske 15. siječnja 1992, pa sve do oslobađajuće presude generalima u Haagu 16. studenog 2012. Kako to nitko nije uspio pojedinačno shvatiti, a s obzirom na sporost hrvatske administracije, odlučili smo stati (sjediti u kolicima) te svoje zahtjeve ubrzati putem svog resornog ministarstva, između ostalog tražiti smjenu onih koji su se oglušili svojim neradom, a dijelom su sadašnje administracije', objašnjavaju branitelji.

Imaju i jednostavno objašnjenje za šator. 'S obzirom na godišnje doba i na populaciju koja se nalazi u tom 'redu', nismo imali dovoljan broj kišobrana pa smo ipak zaključili da je potrebno zaštititi te ljude od kiše, snijega i vjetra te smo to učinili velikim šatorom s obzirom da nakon dugo raspitivanja nismo uspjeli pronaći dovoljno velik kišobran. Znajući iz iskustva koliko je u Hrvatskoj potrebno da se riješi bilo što na bilo kojem šalteru (čitaj sporost administracije), svakodnevno se u Savsku 66 iz svih županija Republike Hrvatske dolazi stajati u 'redu' kako bi se zahtjevi što prije ispunili. Koliko je svima nama poznato, nije ilegalno biti zaštićen od kiše, vjetra, snijega, pa prema tome nije ilegalno ni imati veliki kišobran tipa šator', kažu branitelji.

Kažu kako 'čekajući' pred Ministarstvom branitelja nisu okrznuli nijedno obilježje Domovinskog rata niti ikakav spomenik kulture.

'Dapače, što se tiče svega gore navedenoga, na samom pragu resornoga ministarstva ostavila je zauvijek svoju dušu veteranka Domovinskog rata, hrvatska braniteljica i stopostotni HRVI I. skupine Nevenka Topalušić. Ako to nije dovoljan razlog da administracija požuri, onda doista ne znamo koji razlog oni to zazivaju. Neka požure i neka prestanu u javnosti ocrnjivati veterane, hrvatske branitelje i članove njihovih obitelji, a posebice glupim pitanjima tko je organizator. Vi ste neučinkovita, jadna i bijedna administracija te se čitavo vrijeme ponašate kao da je ovo slučajna država, međutim mi nismo slučajni branitelji, mi nismo slučajni stopostotni hrvatski ratni vojni invalidi i članovi obitelji; nismo slučajno ovdje', stoji među ostalim u priopćenju branitelja.