PROJEKT UDRUGE RODA 'MA#ME'

Kako žive mame iza rešetaka i njihova djeca

18.12.2014 u 15:21

Bionic
Reading

U požeškoj Kaznionici u četvrtak je predstavljan projekt 'MA#ME', kojeg provodi udruga RODA uz financijsku potporu EU, za osnaživanje zatvorenica za roditeljsku ulogu i uključivanje na tržište rada, a Kaznionici su uručeni darovi, četiri računala i društvene igračke za djecu majki, koje su na izdržavanju zatvorske kazne u Požegi

Projekt 'MA#ME' vrijedna je oko 110 tisuće eura, a financiraju ga Europski socijalni fond IPA i Ured za udruge Vlade RH. Njegov je cilj povećati zapošljivost, socijalnu uključenost i kvalitetu života zatvorenica i njihovih obitelji, posebno djece te unaprijediti partnerstvo u zagovaranju i provođenju programa namijenjenih zatvorenicama, a posebno njihovoj djeci, rekla je izvršna direktorica udruge RODA Ivana Zanze.

'Svako dijete treba roditelje, ali nemaju sva djeca jednaku mogućnost odrastanja uz roditelje. Gotovo jedan milijun europske djece odrasta s jednim roditeljem u zatvoru. Krajem 2013. godine u hrvatskim zatvorima na izvršavanju kazne zatvora nalazilo se 1.108 zatvorenika očeva s ukupno 1.985 maloljetne djece i 39 zatvorenica majki, s ukupno 134 maloljetna djeteta. Prošle je godine u zatvorskom sustavu bilo je ukupno 3039 zatvorenika, zatvorenica, maloljetnika roditelja, koji su tijekom cijele godine primili 7.384 posjeta svoje maloljetne djece', rekla je Zanze.

U udruga RODA kroz projekt 'MA#ME' radit će na podrški i edukaciji zatvorenica, ali i senzibiliziranju javnosti za poboljšanje uvjeta odrastanja ove posebno stigmatizirane i nevidljive skupine djece, koja često 'izdržavaju' kaznu zajedno sa svojim roditeljima, naglasila je.

Zanze je predstavila i aktivnosti projekta za osnaživanje zatvorenica za roditeljsku skrb, ali i za tržište rada nakon odsluženja kazne zatvora.

Kako bi se zaustavilo pogoršanje obiteljskih odnosa zbog boravka i izdržavanja kazne zatvora još prije dvije godine sa sustavom za socijalnu skrb radilo se na programu 'odgovorno roditeljstvo', u kojem je sudjelovalo 500-ak zatvorenika, te na programu 'Zatvorenik kao roditelj' u sklopu kojega je ove godine bilo obuhvaćeno 106 zatvorenika s ciljem stjecanja i jačanja roditeljskim kompetencija, nužnih za ostvarivanje roditeljske uloge u specifičnim okolnostima odvojenosti zbog boravka u zatvoru, rekla je zamjenica ministra pravosuđa Sandra Artuković Kunšt.

'Drago nam je da se naša vizija i naša nastojanja osnaživanja osoba zatvorenika i unapređenja rada kaznenih tijela prepoznaju i od strane udruga civilnog društva, a posebno nam je drago da je udruga RODA jedna od njih. Suradnjom s udrugama na kvalitetnim projektima poput ovoga i sama kaznena tijela proširuju svoju perspektivu i stječu pozitivni imidž u zajednici, što je također naš cilj i u čemu je upravo grad Požega odličan primjer', rekla je Artuković Kunšt.

Podsjetila je da su u stvaranju odgovarajućeg okružja za kontakte roditelja i djece u kaznionicama uređene posebne prostorije za posjet djece, koje su u suradnji s Uredom UNICEF-a za Hrvatske opremljene didaktičkom opremom i igračkama, vrijednim 142 tisuća kuna. Kaznionicu u Požegi obišao je i pomoćnika ministra Uprave za zatvorski sustav Ivica Šimac.