KRIZNI STOŽER

Pojačavaju se mjere na granici, no opasnosti od ebole nema

20.08.2014 u 14:33

Bionic
Reading

Nema opasnosti od širenja ebole ni mjesta panici, izvijestio je krizni stožer Ministarstva zdravlja nakon sastanka u vezi sa sumnjom u prvi slučaj zaraze ebolom u Gornjoj Austriji

Naime, u toj se zemlji posumnjalo na ebolu u dvama slučajevima kod pacijenata koji su doputovali iz Nigerije i imali su simptome groznice. Pod visokim mjerama osiguranja prebačeni su u bolnicu i smješteni u izolaciju. Uzorci krvi poslani su na analizu u Hamburg, a vlasti su stupile u kontakt sa svima koji su s njima bili u doticaju od dolaska u Austriju. Ipak, sumnja u virus ebole kod dvaju pacijenata u Austriji u međuvremenu je otklonjena.

Krizni stožer hrvatskog Ministarstva zdravlja obavijestio je i da će biti pojačan nadzor na granicama te da za sada nema simptoma obolijevanja kod 18 osoba koje su zbog sumnje na ebolu pod nadzorom domaćih liječnika, piše hrt.hr.

Ebola je zahvatila Siera Leone pokosivši stotine života, ali bez iskre koju je zapalila tradicionalna izlječiteljica, koja je tvrdila da liječi hemoragičnu groznicu čime je privukla bolesne iz susjedne Gvineje, virus možda nikad ne bi prešao granicu, prenosi AFP.

Virus se pretvorio u epidemiju kad je stigao 17. lipnja u Kenemu, multietnički grad sa 190.000 stanovnika koji je već držao tužan svjetski rekord u Lassa groznici, još jednoj hemoragičnoj groznici bliskoj eboli. No, usprkos iskustvu s tim tipom bolesti, bolnica u Kenemi nije se mogla odruprijeti brutalnosti novog virusa. Dvanaest je bolničarki među 277 mrtvih osoba zabilježenih nakon prvog slučaja zabilježenog u Kenemi. Desetak zaraženih bolničarki ozdravilo je.

Prema podacima Svjetske zdravstvene organizacije (WHO), od početka epidemije u ožujku na zapadu Afrike oboljelo je 2.240 ljudi, od kojih je umrlo njih 1.229. WHO je epidemiju ebole u zapadnoj Africi 8. kolovoza označio kao izvanredan događaj i međunarodni zdravstveni rizik te je preporučio izvanredne mjere u zahvaćenim zemljama.

Podsjetimo, prve osobe u Hrvatskoj stavljene su pod nadzor zbog prevencije ebole. 18 ljudi koji su doputovali iz afričkih zemalja gdje su zabilježeni slučajevi virusa u kontaktu su s epidemiolozima i izvještavaju ih o svom zdravstvenom stanju.