SVE VEĆI BROJ

Svaki tjedan bolnice prime do sedmero djece zbog ozljeda u vožnji električnim romobilima

03.09.2023 u 20:45

Bionic
Reading

Petnaestogodišnja djevojčica pala je s električnog romobila blizu Kutine, a zbog teških i po život opasnih ozljeda hitno je prebačena u zagrebačku Kliniku za dječje bolesti. Pri svijesti je i izvan životne opasnosti. Električni romobil vozila je bez kacige, pala i teško se ozlijedila. Djevojčica je najprije završila u sisačkoj bolnici, a potom je hitno prebačena u Zagreb. Specijalist dječje kirurgije kaže da je sve više takvih nesreća i ozljeda djece

Prošle godine se prvi put zakonski reguliralo sudjelovanje u prometu električnih romobila. Svrstani su u posebnu kategoriju 'osobno prijevozno sredstvo'. Maksimalna brzina smije im biti 25 kilometara na sat.

Leonid Ljubotina s Fakulteta prometnih znanosti u Zagrebu pojašnjava za RTL Danas što se događa kad netko padne s romobila:

'Prilikom brzine od 25 km/h može doći do težih ozljeda, posebno ako se radi o asfaltiranoj podlozi. To su prvenstveno oguljotine, povrede glave, povrede tijela, rjeđe i smrtno stradavanje. Zato moramo nositi kacige kako bismo zaštitili glavu'.

'Ono što bismo mi prvenstveno htjeli naglasiti jest edukacija. Mi možemo zakonom kažnjavati, možemo dobiti postotke prometnih nesreća, ozljede ili ostalo, ali edukacijom možemo dugoročno postići trend smanjenja prometnih nesreća', dodaje Ljubotina.

Zakonom je vožnja zabranjena mlađima od 14 godina, a tko nema kacigu i u oba uha ima slušalice, kazna je 40 eura.

'U zadnje vrijeme imamo sve veći broj pacijenata koji dolaze na Objedinjeni hitni bolnički prijem zbog ozljeda s električnog romobila. I možemo očekivati da će taj broj rasti. Svaki tjedan takav tip ozljeda ima između petero i sedmero djece', kaže za RTL Danas dr. Marko Mesić iz Klaićeve.

U prosjeku to znači da gotovo svaki dan brinu o jednom ozlijeđenom djetetu zbog električnog romobila.