bih

Srpski dužnosnici najavili blokadu vlasti zbog Ustavnog suda

12.02.2020 u 13:48

Bionic
Reading

Dužnosnici srpske nacionalnosti u tijelima vlasti Bosne i Hercegovine blokirat će njihov rad kako bi na taj način ishodili promjene u radu Ustavnog suda BiH, najavila je u srijedu predsjednica Republike Srpske Željka Cvijanović

Ova odluka prouzročit će novu krizu u funkcioniranju BiH. Donesena je na sastanku najviših dužnosnika RS i dužnosnika srpske nacionalnosti u tijelima vlasti na državnoj razini, koji je održan u Banjoj Luci zbog nedavne odluke Ustavnog suda BiH da proglasi neustavnim dijelove entitetskog zakona o poljoprivrednom zemljištu.

Ustavni je sud prošlog tjedna zaključio kako entiteti, odnosno Republika Srpska, ne mogu posjedovati poljoprivredno zemljište koje ima status javnog dobra, jer je njegov vlasnik država BiH.

Taj pravorijek sud je izrekao odlučujući po prizivu bošnjačkih zastupnika u Vijeću naroda RS, koji su osporili ustavnost nekih odredbi zakona o poljoprivrednom zemljištu što ga je ranije usvojio entitetski parlament.

Član Predsjedništva BiH Milorad Dodik odmah potom oštro je napao suce Ustavnog suda optužujući ih da provode 'državni udar' i da djeluju kao 'poratna postrojba muslimana koja treba u sudnici završiti ono što muslimani nisu mogli u ratu'.

'Kad je već tako, neka nitko ne sumnja da ćemo se boriti za svoja ustavom zajamčena prava, kao što smo se borili za RS', izjavio je ranije Dodik. Po njegovom tumačenju BiH nije država pa nema ni svoju imovinu, a ona posljedično može pripadati samo entitetima.

Kontinuirano osporavanje Ustavnog suda

Predsjednica RS Cvijanović izjavila je, nakon sastanka na kojemu je bio i Dodik, kako je donesena jednoglasna odluka da srpski dužnosnici u tijelima vlasti BiH 'obustave odlučivanje dok se ne usvoji novi zakon o Ustavnom sudu'.

Pritom su ponovili raniji zahtjev da se iz Ustavnog suda povuče troje inozemnih sudaca, koliko ih tamo ima, uz po dva suca hrvatske, srpske i bošnjačke nacionalnosti.

Vlasti u RS-u tvrde kako strani suci donose samo one presude koje idu u korist Bošnjaka. 'Godinama dobivamo presude Ustavnog suda koje su štetne po interese RS i služe prekrajanju ustava', ustvrdila je Cvijanović

Iako je Ustavni sud BiH nesporna institucija jer je utemeljena ustavom, koji je sastavni dio Daytonskog sporazuma, Dodik i ostali dužnosnici iz RS-a opetovano osporavaju presude tog suda i odbijaju provoditi one koje im se ne sviđaju.

Najpoznatiji takav slučaj je onaj s presudama po kojima je u dva navrata ustanovljeno kako je obilježavanje 9. siječnja kao dana RS neustavno. Vlasti u Banjoj Luci to uporno odbijaju poštovati i svake godine proslavljaju taj datum.

Vladavina prava - najveći problem u BiH

Europski povjerenik za pravosuđe Didier Reynders i visoki prestavnik međunarodne zajednice za BiH Valentin Inzko prošlog su tjedna na sastanku u Bruxellesu konstatirali kako je najveći problem BiH na putu ka europskim integracijama nepostojanje vladavine prava u toj zemlji.

Pritom su posebice upozorili na 'zabrinjavajuće stalne napade na Ustavni sud BiH'.

'Vladavina prava mora se radikalno ojačati, a borba protiv korupcije treba postati stvarni prioritet ukoliko Bosna i Hercegovina želi postati stabilna i prosperitetna demokratska država, izgrađena na čvrstim temeljima. To su područja na temelju kojih treba donositi sud o iskrenosti političara kada je riječ o njihovom deklarativnom opredjeljenju za put prema EU', poruka je koju je Inzko prenio europskom povjereniku Reyndersu.