afera agrokor napokon se pokrenula

Samo optužnica protiv Todorića ima gotovo 500 stranica, a cijeli spis 80 tisuća stranica: Spiskano 54 milijuna kuna na nekretnine, odjeću, safari, prepariranje životinja...

15.09.2020 u 15:14

Bionic
Reading

Na zagrebački Županijski sud iz Županijskog državnog odvjetništva stigla je optužnica u predmetu Agrokor. Optužnica protiv Ivice Todorića i još 14 ljudi ima 459 stranica, a cijeli spis, koji je poslan na sud, oko 80.000 stranica

'Sada se prvo mora odrediti sudac koji će raditi na tom predmetu, a optužnica se mora dostaviti svim okrivljenicima i braniteljima koji imaju pravo odgovora u roku od mjesec dana. Kad stignu odgovori, zakazuje se sjednica Optužnog vijeća, na koju se pozivaju sve stranke.

Priopćenje Županijskog državnog odvjetništva u Zagrebu u cijelosti pročitajte ovdje.

Radi se o djelima zlouporabe povjerenja u gospodarskom poslovanju, a svaka točka ima štetu koja je nastupila na strani Agrokora. Nisam zbrajao iznose, ali radi se znatnim višemilijunskim iznosima', kazao je Krešimir Devčić, glasnogovornik zagrebačkog Županijskog suda, javlja Dnevnik.hr.

Rekao je kako postupak odlučivanja o optužnici u ovom slučaju može potrajati.

'Ne može se očekivati da se to dogodi u roku od mjesec dana', rekao je Devčić i dodao kako postoji i 'mogućnost sporazumijevanja'.

Optužnica je uskoro objavljena i na stranicama Državnog odvjetništva te se navodi da se okrivljene tereti za štetu veću od 1,2 milijarde kuna.

Okrivljenicima se stavlja na teret protupravno postupanje zato što su lažno prikazivali financijske rezultate i položaj Agrokora. Osim toga, terete se da su istovremeno prikrivali potraživanja Agrokora prema Todoriću, dugovanja Agrokora prema bankama i drugim trgovačkim društvima, kao i istovremeno lažno prikazivali iznos novčanih ekvivalenata.

Nadalje, tereti ih da su lažno prikazivali poslovne rezultate i značajnu akumuliranu dobit iz koje je bez stvarnog temelja isplaćivana dividenda.

Todorića se pak tereti i da je nalagao plaćanje troškova uređenja nekretnine u Zagrebu, troškova kupovine odjeće, modnih dodataka, oružja, ljetovanja, zimovanja, safari putovanja te prepariranja životinja i drugih troškova koji ne predstavljaju troškove poslovanja Agrokora u iznosu od gotovo 54 milijuna kuna.

U DORH-u navode kako su tijekom istrage ispitana 84 svjedoka, a samo troškovi vještačenja i prevođenja pribavljene poslovne dokumentacije iznosili su ukupno 11.449.304,40 kuna.

Zagrebačko Županijsko državno odvjetništvo pokrenulo je istragu protiv Ivice Todorića, njegovih sinova Ivana i Ante Todorića te 12 Agrokorovih menadžera i revizora još u studenom 2017. zbog nezakonitog pribavljanja više od milijardu kuna.

Uz Todorića i sinove, istragom u slučaju Agrokor obuhvaćeni su Alojzije Pandžić, Damir Kuštrak, Hrvoje Balent, Ivica Crnjac, Olivio Discordia, Marijan Alagušić, Sanja Hrstić, Mislav Galić, Tomislav Lučić, Piruška Canjuga, Ljerka Puljić i Ivica Sertić.

Svi su bili članovi uprave ili nadzornog odbora u Agrokoru, dok su Discordia i Hrstić zaposlenici revizorske kuće Baker Tilly, koja je radila revizorska izvješća za Agrokor.

Istražni zatvor bio je određen jedino za Ivicu Todorića te je nakon izručenja Hrvatskoj iz Londona sproveden u zatvor u Remetincu, da bi 20. studenoga prošle godine na slobodu izašao uz jamčevinu od 7,5 milijuna kuna i mjere opreza, među kojima je i zabrana napuštanja Zagreba.

U međuvremenu, Todoriću je počelo i suđenje zbog optužbi da je Agrokor oštetio za 1,25 milijuna eura s Antom Huljevom, Piruškom Canjugom i Nicole De Rossi.