POVIJESNI POSJET

Nakon 70 godina Kubu posjetio jedan američki šef diplomacije

14.08.2015 u 19:59

Bionic
Reading

Pod budnim okom američkog državnog tajnika Johna Kerryja, američki marinci podigli su u petak američku zastavu u američkom veleposlanstvu na Kubi prvi put nakon 54 godine, simbolično označivši novu eru u odnosima dviju zemalja

Trojica umirovljenih marinaca koji su 1961. posljednji put spustili američku zastavu na Kubi nazočila su ceremoniji, predavši novu zastavu postrojbi koja ju je podigla ispred zgrade veleposlanstva na havanskoj obali.

Kerry, prvi američki državni tajnik koji je posjetio Kubu nakon 70 godina, rekao je tom prigodom da je očito da 'put uzajamne izolacije i otuđenja na kojem su se SAD i Kuba nalazili nije pravi i da je došlo vrijeme da se krene u boljem smjeru.'

Simboličan događaj dogodio se osam mjeseci nakon što su Havana i Washington dogovorili obnovu veza i gotovo četiri tjedna nakon što su formalno obnovili diplomatske odnose i otvorili veleposlanstva.

Kubanci su to proslavili podizanjem svoje zastave u Washingtonu 20. srpnja, a Amerikanci su pričekali Kerryjev posjet Havani.

Kerry je u govoru ipak jasno kazao da Washington nije zaboravio na situaciju s ljudskim pravima na Kubi.

'I dalje vjerujemo da bi kubanskom narodu najbolje odgovarala prava demokracija, u kojoj ljudi mogu birati svoje vođe', rekao je.

Kerry će se tijekom dana sastati i s kubanskim disidentima.

'Bit će poteškoća'

'Tijekom procesa izmirenja s Kubom bit će poteškoća, no to je početak', rekao je Kerry novinarima koji su s njim doputovali u Havanu.

Demokratski senator Vermonta Patrick Leahy koji je doputovao s Kerryjem rekao je da je 'vrlo uzbuđen' zbog dolaska na Kubu. Ponovio je čvrsto protivljenje američkom embargu nametnutom Kubi nakon 1962., procijenivši da u 'pedeset godina, nije nikada funkcionirao'.

'Ukidanje embarga omogućit će postizanje većih promjena u kratkom razdoblju', kazao je senator.

Polovinom prosinca SAD i Kuba najavili su povijesno zbližavanje nakon više od pola stoljeća međusobnih nesuglasica.

Američki predsjednik Dwight Eisenhower prekinuo je odnose s Havanom nakon što su se pokvarili ubrzo iza kubanske revolucije 1959.

Nakon što su američki predsjednik Barack Obama i kubanski predsjednik Raul Castro obnovili odnose Obama je iskoristio izvršne ovlasti da olakša neka ograničenja u trgovini i putovanjima ali Kongres kojega kontroliraju Republikanci protivi se njegovu pozivu da se okonča američki gospodarski embargo Kubi.

Kubanski šef diplomacije Bruno Rodriguez podigao je kubansku zastavu u Washingtonu 20. srpnja. Američko veleposlanstvo bit će u istoj zgradi na Maleconu, slavnoj šetnici uz more, u kojoj je bilo i 1961. kad su diplomatski odnosi prekinuti. Fidel Castro nekada je tu zgradu zvao 'špijunskim brlogom'.

Kerry će u Havani biti nekoliko sati i neće se sastati ni s Raulom niti s Fidelom Castrom.