Ukrajina se posljednjih tjedana oslonila na neobično oružje za izvođenje napada duboko u ruskom teritoriju: malu bespilotnu letjelicu punu eksploziva koja nalikuje nekim varijantama propelerskog zrakoplova Cessna
Lagani zrakoplovi primijećeni su u napadima ovog proljeća kako lete na malim visinama i kreću se znatno sporije nego što bi to mogao činiti projektil dugog dometa, ali su se ipak pokazali sposobnima izbjeći ruske protuzračne sustave i prijeći stotine kilometara kako bi pogodili mete duboko u neprijateljskom teritoriju.
Stručnjaci kažu da ove letjelice pokazuju uspjeh ukrajinskog inovativnog programa bespilotnih letjelica dugog dometa, a koji je Kijev upotrijebio za napad na ruska vojna i energetska postrojenja.
Početkom travnja Ukrajina je modificiranim Aeropraktom A-22 Foxbat napala na tvornicu za proizvodnju dronova u Tatarstanu u Rusiji. Mali i ultralaki sportski zrakoplov razvijen je i proizvodi se u toj zemlji te košta manje od 90.000 dolara, a može letjeti brzinom do 210 km/h.
Prošli tjedan zrakoplov koji izgleda slično modelu A-22 primijećen je u napadu na rafineriju nafte u republici Baškortostan.
Fabian Hoffmann, znanstveni novak na Sveučilištu u Oslu i stručnjak za sigurnost, ranije je napisao da je 'u svijetu raketnih sustava' ta letjelica 'u osnovi leteća cigla'.
Iako se može činiti grubo sastavljena, još uvijek je riječ o 'prilično složenom sustavu naoružanja', rekao je za Business Insider.
Letjelica se kreće na relativno maloj visini, što radaru otežava praćenje. A ako Ukrajina uspije pronaći koridor kojemu nedostaje odgovarajuća protuzračna obrana, tada dron može učinkovito prodrijeti kroz ruski teritorij, rekao je Hoffmann.
U napadima na Tatarstan i Baškortostan uspjela je letjeti nekoliko sati stotinama kilometara kroz ruski teritorij, a pritom je nisu oborili moćni ruski sustavi protuzračne obrane, koji su zadavali glavobolju ukrajinskim snagama na bojnom polju.
To što ih letjelice izbjegnu ukazuje na to da Rusija ima problema s kapacitetom za obranu bojišta ili gradova poput Moskve i Sankt Peterburga - a možda također podcjenjuje ukrajinsku prijetnju. 'Jednom kad uspostavite protumjere, trebalo bi biti stvarno lako srušiti ovu stvar', rekao je Hoffmann. 'Problem je u tome što se čini da oni to nemaju.'
'Ali uspostava odgovarajućih protumjera za dosljednu i učinkovitu obranu od prijetnji koje se sporo kreću na malim visinama može biti izazov, i to ne samo za Rusiju', objasnio je Gordon Davis Jr., umirovljeni general-bojnik američke vojske.
'To je trenutna ranjivost koju Ukrajinci iskorištavaju u svoju korist', rekao je Davis Jr., viši suradnik pri Centru za analizu europske politike.
Lance Landrum, umirovljeni general-pukovnik američkih zračnih snaga, smatra da su ovakve letjelice samo jedan od primjera ukrajinske 'inovativnosti i kreativnosti'.
'Ove bespilotne letjelice svih veličina - male, srednje i velike – mogu iskoristiti rupe u tradicionalnim sustavima protuzračne obrane', rekao je Landrum.