negativan stav

Komšiću neprihvatljivo da Hrvatska vojska sudjeluje u snagama EUFOR-a u BiH

12.09.2022 u 17:30

Bionic
Reading

Nakon informacija kako bi Hrvatska vojska mogla sudjelovati u snagama EUFOR-a, član predsjedništva BiH iz reda hrvatskog naroda Željko Komšić poručio je u ponedjeljak kako je to neprihvatljivo.

"Što se tiče sudjelovanja vojske Hrvatske u misiji EUFOR-a, to jednostavno nije prihvatljivo" izjavio je Komšić dodavši kako zemlje koje su sudjelovale u ratnim operacijama tijekom rata ne mogu biti u sastavu EUFOR-a, javlja Klix.ba.

Ovo nije prvi put da se spominje moguća uloga Hrvatske u misiji EUFOR-a, Klix je podssjetio kako je u svibnju ove godine predsjednik Hrvatske Zoran Milanović izjavio kako mu nije jasno da 25 godina nakon rata "u EUFOR-u nema ni jednog hrvatskog časnika".

Sva ova događanja i izjave su uvertira za sjednicu Vijeća sigurnosti UN-a koja će se održati početkom listopada ove godine, a i dalje je nepoznanica kako će glasati Rusija. Ako Rusija ne odobri ostanak misije EUFOR-a u BiH, NATO snage imaju mandat da se rasporede u BiH kao garant mira i stabilnosti. Ipak pitanje je kako bi Moskva reagirala na takav razvoj događaja.

  • +3
Erdogan u Sarajevu Izvor: EPA / Autor: FEHIM DEMIR

Komšić: Milanović nije trebao inzistirati na konstitutivnim narodima

Komšić se inače u ponedjeljak nalazi u Sloveniji na sastanku procesa Brdo-Brijuni gdje je ocijenio da predsjednik Hrvatske Zoran Milanović nije trebao inzistirati da se u deklaraciji o BiH spomenu konstitutivni narodi i legitimno političko predstavljanje, dok je kolega Milorad Dodik rekao kako Komšić time negira Ustav BiH.

"Milanović nije trebao gurati nešto što ne može proći, a to je takozvano legitimno predstavljanje i konstitutivnost", rekao je Komšić u pisanoj izjavi. Usvajanje završne deklaracije summita Procesa Brdo-Brijuni izostalo je jer je predsjednik Hrvatske Zoran Milanović inzistirao da se u dokumentu o BiH spomene da BiH čine dva entiteta i tri konstitutivna naroda koji moraju imati legitimno izabrane predstavnike u vlasti. Takvo što su odbili dva člana Predsjedništva BiH izabrana većinskom voljom bošnjačkih birača u BiH Šefik Džaferović i Željko Komšić. Komšić je ustvrdio kako je presudom Europskog suda za ljudska prava od BiH u slučaju Zornić zatraženo odbacivanje koncepta konstitutivnosti naroda "na koji se, kako u presudi piše, a ne samo kako mi tvrdimo, moralo pristati uslijed činjenja genocida i etničkog čišćenja.Te presuda integralni je dio Mišljenja Evropske komisije o kandidatskom statusu za članstvo BiH u EU."

Srpski član državnog vrha BiH Milorad Dodik rekao je kako sadržaj deklaracije o BiH nije uopće prijeporan.

"U prijedlogu Deklaracije se uporabila jedna potpuno ustavna kvalifikacija da BiH čine dva entiteta i tri konstitutivna naroda. Gospoda Komšić i Džaferović nisu dopustili spominjanje konstitutivnih naroda što znači da oni ne poštuju sam ustav", istaknuo je Dodik.

Presudom Ustavnoga suda BiH u predmetu Bože Ljubića inzistira se na osiguranju legitimnog političkog predstavljanja triju konstitutivnih naroda bez preglasavanja od strane brojnijih zajednica. Ranijom odlukom istoga suda po apelaciji nekadašnjeg bošnjačkog lidera Alije Izetbegovića konstitutivnost naroda ocijenjena je 'natkrovljujućim elementom Ustava BiH'.