'singapur na temzi'

EU želi ambiciozan sporazum s Britanijom, ali ne i nelojalnog konkurenta

03.02.2020 u 14:54

Bionic
Reading

Europska unija spremna je s Velikom Britanijom sklopiti vrlo ambiciozan sporazum o trgovini, bez carina i kvota, ali uvjet za to je otvoreno i pošteno tržišno natjecanje bez nelojalne konkurencije, izjavio je u ponedjeljak glavni europski pregovarač za Brexit Michel Barnier

"Spremni smo predložiti vrlo ambiciozan sporazum o trgovini", rekao je Barnier predstavljajući polazišta za pregovore o budućim odnosima s Britanijom.

Očekuje se da će Vijeće EU-a do 25. veljače odobriti mandat za pregovore, koji bi mogli početi u ožujku.

Cilj je zaključiti sporazum prije nego što istekne prijelazno razdoblje 31. prosinca ove godine. Dotad se Britanija ponaša kao da je članica EU-a, ali bez prava glasa.

Ona može tražiti produljenje prijelaznog razdoblja, najkasnije do srpnja 2020, no premijer Boris Johnson isključuje tu mogućnost.

Ne bude li produljenja i ne dogovori li se novi sporazum, Velika Britanija krajem 2020. izlazi iz jedinstvenog tržišta i carinske unije.

Dvije bi strane bi morale trgovati po pravilima Svjetske trgovinske organizacije, a to znači scenarij "tvrdog brexita", naglog kidanja svih veza koje se stvarane u proteklih 47 godina.

Komisija ističe da ambicioznog sporazuma neće biti ako se ne osiguraju jednaki uvjeti za britanska i europska poduzeća, što znači da se Velika Britanija ne bi smjela previše udaljavati od pravila EU-a u pogledu socijalnih, ekoloških, klimatskih, sanitarnih i fiskalnih standarda te pitanja državnih potpora.

EU ne želi u svojoj blizini imati "Singapur na Temzi", odnosno Britaniju koja bi koristeći niže standarde bila nelojalna konkurencija europskim poduzećima.

"Što više Velika Britanija bude bliže europskim standardima, to će imati bolji pristup europskom jedinstvenom tržištu, ali ništa nije besplatno", ističe Barnier.

Pregovori o budućim odnosima, zbog kratkoće vremena, uglavnom će se usmjeriti na trgovinski sporazum, pitanja sigurnosti i institucionalnim aranžanima za rješavanje sporova.

Jedno od težih pitanja bit će dogovor o ribarstvu, koji su i London i Bruxelles obećali dogovoriti do srpnja. Barnier ističe da je potrebno osigurati recipročan pristup teritorijalnom vodama jedne i druge strane.