NI PO ZOR-U NI PO KU-U

Avberšek: 24-satna dežurstva su protuzakonita

03.04.2014 u 17:21

Bionic
Reading

'Nećemo pristati na izmjenu Kolektivnog ugovora za djelatnost zdravstva dok se ne izmijeni Zakon o zdravstvenoj zaštiti', poručuje predsjednica Samostalnog sindikata zdravstva i socijalne skrbi Hrvatske Spomenka Avberšek uz upozorenje da je bez izmjene KU-a povratak bolnica na 24-satna dežurstva protuzakonit.

Iako su još prije tri tjedna pokrenuti kolektivni pregovori u Ministarstvu zdravlja o vraćanju 24-satnih dežurstava u bolnice i na odjele gdje je smjenski rad izazvao povećanje listi čekanja, pomaka i dalje nema, KU nije izmijenjen, no od 1. travnja 24-satna dežurstva ipak su vraćena u dio bolnica i odjela s manjkom osoblja.

Avberšek upozorava da se 24-satnim radom u kontinuitetu krši odredba KU da 'radnik ne smije raditi dulje od 16 sati neprekidno, osim u slučaju više sile ili potrebe hitne intervencije'.

Njezin sindikat, bez čijeg potpisa nije moguće mijenjati KU, neće pristati na 24-satna dežurstva dok se prethodno ne izmijeni Zakon o zdravstvenoj zaštiti, odnosno dežurstva i rad po pozivu ne izdvoje iz redovnog radnog vremena, poručuje Avberšek.

'S obzirom da po Zakonu o zdravstvenoj zaštiti radnik ne mora, bez pisanog pristanka, raditi duže od 48 sati tjedno, nije jasno jesu li od 1. travnja liječniku potrebna samo dva 24-satna dežurstva da ispuni tjedni fond sati i kako će to riješiti problem manjka osoblja na odjelima', pita Avberšek. Pritom ističe da se svaki prekovremeni rad, po sadašnjem KU, plaća 50 posto više, a ne po paušalu, kako je to najavio ministar zdravlja Rajko Ostojić.

Naime, uoči pokretanja kolektivnih pregovora prije tri tjedna Ministarstvo zdravlja predložilo je da se liječnicima ne ograničava tjedni fond sati, a naknade za dežurstva plaćaju u paušalu – 9 posto veće za dežurstva radnim danom, 13,5 posto vikendom i 18 posto blagdanom.

'Neću potpisati izmjenu KU-a ako se prethodno ne izmijeni Zakon o zdravstvenoj zaštiti – ako idemo na paušal, onda nema više prekovremenih sati. Ne može u zakonu stajati da radnik odlučuje hoće ili neće pristati raditi duže od 48 sati jer ćemo tako imati još manje liječnika', upozorava Avberšek.

Također ističe da je trajni prekovremeni rad u zdravstvu suprotan Zakonu o radu (ZOR). Naime, po ZOR-u 'ako prekovremeni rad traje duže od četiri tjedna neprekidno ili više od dvanaest tjedana tijekom kalendarske godine, o tome se mora obavijestiti inspektora rada, a poslodavac mora za takav rad pribaviti nalaz i mišljenje ovlaštenog liječnika koji je odgovoran u slučaju pogreške'.

Avberšek napominje i da odluku o povratku na 24-satna dežurstva nisu mogli samostalno donositi ni ravnatelji niti sanacijska vijeća bolnica bez pismenog dopisa ministra Ostojića koji je, tvrdi ona, izostao.

I Hrvatska udruga bolničkih liječnika (HUBOL) nedavno je upozorila da su 24-satna dežurstva, koja su 1. travnja ponovno uvedena u dio bolnica i klinika zbog manjka osoblja, u suprotnosti sa ZOR-om i KU-om za djelatnost zdravstva.