PRIJE TOČNO 30 GODINA

Dan kada su 'kraljevi' na Kantridi ostali bez krune

24.10.2014 u 11:24

Dan nakon velike pobjede Rijeke nad Feyenoordom društvo s Kantride s ponosom se može prisjetiti veličanstvene pobjede od prije točno 30 godina kada je pod stijenama nemoćan bio slavni madridski Real

Real je te 1984. godine bio drag gost na Kantridi... Sezonu ranije Rijeka je završila kao četvrta u prvenstvu i izborila Kup Uefa, i u prvom kolu dočekali su Real iz Valladolida. Nakon poraza 1:0 u Španjolskoj na Kantridi su slavili sa 4:1 i izborili drugi krug u koji ih je čekao 'pravi' Real - onaj iz Madrida.

Tog 24. listopada 1984. pod stijenama se natiskalo oko 22 tisuće gledatelja i sve je bilo spremno za vjerojatno najveći sportski spektakl koji je Kvarner vidio. Real je došao s danas neospornim legendama Butraguenom, Camachom, Sanchisom, Santillanom i ostalima, no poraženi su rezultatom 3:1. Dva je gola zabio tada najbolji srijelac Riječana Adriano Fegic, dok je drugi gol potpisao i propisno proslavio Danko Matrljan

Na žalost u 81. minuti Gonzalez je smanjio na konačnih 3:1, a Rijeka u uzvratu nije imala niti natruha šanse. Belgijski sudac Schoeters isključio je trojicu igrača Rijeke (između ostalih i gluhonijemog Vladana Desnicu zbog prigovora), a nakon junačkog otpora Riječani su kapitulirali tek u 67. minuti kada je Juanito zabio iz penala. Tada su već imali dva igrača manje, i u završnici je Real zabio još dva gola, prošao dalje i pola godine kasnije osvojio svoj prvi Kup Uefa.