KORAK DO RAJA

Evo tko Dinamu stoji na putu do Lige prvaka!

09.08.2013 u 08:54

Bionic
Reading

Analizirali smo pet mogućih Dinamovih suparnika u doigravanju za grupnu fazu Lige prvaka i došli do zaključka da bi modri svakog od njih trebali proći – ali svaka opcija skriva i zamke...

Uzevši u obzir individualnu kvalitetu, igru kakvu je prikazao u dvobojima sa Šerifom, europsko iskustvo i tržišnu vrijednost momčadi koju Transfermarkt procjenjuje na 37 milijuna eura, Dinamo će biti izraženi favorit bez obzira koga izvuče u posljednjoj stepenici do elitnog europskog natjecanja. No evo što trebate znati o njegovim potencijalnim suparnicima...

Ludogorec je osjetno jači nego lani, tvrde bugarski novinari i kao prilog svojoj tezi nude brojna pojačanja koja su u međuvremenu pristigla u Razgrad, mjesto veličine Vinkovaca na sjeveroistoku zemlje. Od igrača koje smo upoznali prošle sezone, u momčadi više nisu napadač Gargorov (strijelac jednog gola u Zagrebu), stoper Guldan, defenzivni veznjak Genčev i srpski vratar Uroš Golubović. No tu su sve stariji igrači (svaki preko 30 godina) koji zapravo više nisu bili u prvom planu. Eh, da – nema više ni Did'dyja Guele, koji je u Bugarskoj bio podjednaki epizodist kao i u Maksimiru.

Novi golman je Vladislav Stojanov, kojeg je Dinamo lani već upoznao, ali tada na golu Šerifa. Bitna pojačanja su još reprezentativni veznjak Hristo Zlatinski; na desnom krilu Španjolac Abalo, pristigao iz Celte; slovenski napadač Roman Bezjak... Tu su i novi ofenzivni veznjaci koji se nisu još probili u prvi sastav, Kolumbijac Hernandez i Portugalac Fabio Espinho te brazilski golgeter po imenu Michel Platini, koji već godinama igra u Bugarskoj.

Uz već etablirane zvijezde momčadi kao što su Junior Caicara (lijevi/desni branič), kapetan Svetoslav Dyakov (defenzivni vezni) i Marcelinho (ofenzivni vezni), radi se o vrlo respektabilnoj momčadi čiju vrijednost Transfermarkt procjenjuje na 25,7 milijuna eura i koja je dobro pokrivena na svim pozicijama. To je, uostalom, već i pokazala u dosadašnjim pretkolima eliminiravši Slovan iz Bratislave (1-2, 3-0) i Partizan (2-1, 1-0). Ludogorec uglavnom igra u formaciji 4-2-3-1 i prima vrlo malo golova – prošle sezone samo 13 u 30 kola bugarske lige, koju je tada osvojio drugi put zaredom.

U ovu je startao s dva poraza – najprije protiv Slovana u Europi, pa protiv novog prvoligaša FC Ljubimeca, nakon čega je bez milosti otpušten perspektivni trener Ivajlo Petev. Zamijenio ga Stojčo Stoev, koji je dosad trenirao samo manje klubove, ali njegov dosadašnji učinak na klupi Ludogoreca je impresivan: pet utakmica, pet pobjeda uz gol razliku 10-1.

U Mariboru su promjene bile daleko manje dramatične. Trener Milanič je nakon pet godina u Ljudskom vrtu otišao u austrijski Sturm, a zamijenio ga je lanjski Dinamov strateg Ante Čačić. Na igračkom planu promet je bio slab: talentirani centarfor Robert Berič slijedio je Milaniča u Graz za milijun eura, a od bitnih prinova stigli su bosanski centarfor Nusmir Fajić (još zimus) te mlado desno krilo Damjan Bohar, koji je zauzeo mjesto ozlijeđenog Međimurca Dejana Mezge (mogao bi se vratiti za sljedeće pretkolo).

Ključni igrači momčadi i dalje su napadač Tavares, krilo Ibraimi i veznjak Cvijanovič, ali snaga Maribora je u čvrstoj i homogenoj momčadi koja se rijetko mijenja i igrači se međusobno jako dobro poznaju. Tržišna vrijednost momčadi je, po procjeni Transfermarkta, 11,5 milijuna eura.

Nakon ispadanja od Dinama prošle sezone (1-2, 0-1), Maribor je ostvario vrlo solidan nastup u Europskoj ligi, gdje je kod kuće razbio Panathinaikos 3-0 te odigrao neriješeno s Tottenhamom 1-1, a na gostavanjima u Ateni i u Rimu kod Lazija (oba susreta izgubio 0-1) bio je blizu barem bodu. Ove sezone eliminirali su maltešku Birkirkaru (0-0, 2-0) i ciparski APOEL (1-1, 0-0).

Slovenski kolege kažu nam da se ne sjećaju kad je Maribor igrao toliko defenzivno kao pod Čačićevim vodstvom u uzvratu protiv Ciprana, ali na svom je stadionu branio gol u gostima – i uspio ga obraniti. Bio je to sustav 4-2-3-1 s Tavaresom kao jedinim napadačem i vrlo čvrstom, ali slabo kreativnom sredinom Mertelj-Filipović-Cvijanovič. Za očekivati je da bi Čačić mogao slično postaviti igru i protiv 'svog' Dinama te igrati 'na nulu' – ali s njim se doista nikad ne zna, sjećate se...

I na klupi bečke Austrije sjedi hrvatski stručnjak – nekadašnji Osijekov fantasista Nenad Bjelica. Posao u klubu koji je 24 puta bio prvak svoje zemlje, a 1978. finalist Kupa pobjednika kupova dobio je uspjehom s malim WAC-om, kojeg je uveo u austrijsku Bundesligu. Nije počeo dobro u Beču: u tri prvenstvena kola izborio je 4 boda, ali i katastrofalni poraz 1-5 na gostovanju kod konkurenta Salzburga; u Europi je s mukom eliminirao islandski Hafnafjördur (1-0, 0-0).


Bjelica forsira vrlo ofenzivnu inačicu formacije 4-3-3, s jednim defenzivnim veznjakom (Australac James Holland) i visoko postavljenim krilima (Čeh Tomaš Jun te Royer ili Gorgon), dok je centarfor 24-godišnji Philipp Hosiner, 'Bombarder iz Gradišća' koji je prošle sezone u 48 nastupa za Austriju zabio 41 gol uz 11 asistencija te je na radaru nekolicine engleskih i njemačkih klubova.

Momčad je procijenjena na 21,6 milijuna eura i, zanimljivo, ima samo pet stranaca od čega dva Hrvata: rezervnog vratara Ivana Karduma (ranije Osijek) te stopera Kaju Rogulja (iz Hajdukove škole, Slaven Belupo). Lani je iznenađujuće osvojila prvenstvo s 5 bodova prednosti ispred favoriziranog Salzburga, što joj je bio prvi naslov nakon sedam godina.

Otprilike na sličnoj razini je varšavska Legia (Transfermarkt: 22 milijuna eura), a njena poveznica s Dinamom je Ivica Vrdoljak, od 2010. stanovnik poljske metropole, gdje je čak postao i Legijin kapetan. Momčad je ovog ljeta doživjela značajne promjene: prodan je reprezentativni stoper Artur Jedrzeczyk (2,2 milijuna eura, Krasnodar) i defenzivni veznjak Janusz Gol (300 tisuća eura, Amkar), a dovedeni stoper Dossa Junior i veznjak Helio Pinto (obojica imaju portugalsko i ciparsko državljanstvo), desni branič Lukasz Broz te estonski napadač Henrik Ojamaa.

Ključni igrači, međutim, ostali su odlični slovački vratar Dušan Kuciak, srpski ofenzivni veznjak Miroslav Radović (još 2006. stigao iz Partizana), mlado reprezentativno lijevo krilo Jakub Kosecki i gruzijski centarfor Vladimir Dvališvili. Nisu to imena koja bi ulijevala pretjerani strah, ali Legia je prošle sezone nakon sedam godina napokon uspjela zasjesti na poljski tron (6 bodova prednosti pred Lechom), čak osvojiti i dvostruku krunu.

Momčad igra na Stadionu Poljske armije, poznatom i kao Pepsi Arena, koji je prije dvije godine u potpunosti renoviran te sada prima 31.103 gledatelja i ima četiri UEFA zvjezdice. Trener Jan Urban favorizira formaciju 4-2-3-1, a u prvenstvo je krenuo uraganski: u tri kola ima sve tri pobjede uz gol razliku 12-1... U Europi ide teže – eliminirani su velški The New Saints (3-1, 1-0) i norveški Molde (1-1, 0-0).

Kazahstanski Šahter Karagandi daleko je najveća nepoznanica i, realno, daleko najslabiji od potencijalnih Dinamovih suparnika u play-off rundi Lige prvaka. Procjenjen je na 5 milijuna eura; međutim, prolazak znatno renomiranijeg bjeloruskog BATE-a (1-0, 1-0) dovoljno je upozorenje, dok je u sljedećoj rundi eliminiran albanski Skenderbeu (3-0, 2-3).

Momčad dolazi iz četvrtog po veličini kazahstanskog grada (450.000 stanovnika), smještenog duboko u Aziji, a 2011. i 2012. osvojila je naslov prvaka. U aktualnom prvenstvu je nakon 22 daleko zaostao za liderom Aktobeom i 'visi' mu čak i plasman u Europu. Njen stadion prima 19.000 ljudi i bio je rasprodan za dosadašnje europske utakmice, dok u domaćoj ligi gledatelja bude 5-6 tisuća.

Trener je Rus Viktor Kumikov, čije su omiljene formacije 4-4-2 ili ultradefenzivni 5-4-1. Iz individualnom kvalitetom vrlo izjednačene momčadi treba istaknuti bosanske stopere-grmalje Vasiljevića i Džidića (obojica skoro dvometraši!), kolumbijskog veznjaka Rogera Canasa, napadače Hižničenka i Zenkoviča te armenskog lijevog veznog Gevorga Gazarjana, kojeg je na posudbu ustupio Metalurg Donjeck.

Od pet potencijalnih suparnika, najtežim se čini Ludogorec – ne samo zbog kvalitete momčadi, nego i zbog dugova iz prošle sezone, kad ga je Dinamo izbacio u vrlo dramatičnim okolnostima. Austria i Legia su solidne momčadi, Maribor je vrlo čvrsta ekipa, a njen trener dobro poznaje modre, dok bi Dinamo s Šahterom dobio opaku 'bunkericu' s kojom se teško nosi i iscrpljujući put 'na kraj svijeta'. Koga biste vi odabrali za suparnika?