TURSKA 2010

UVODNE POBJEDE FAVORITA

Grci, Litavci i Slovenci uspješni na startu

U prve četiri popodnevne utakmice na Svjetskom košarkaškom prvenstvu u Turskoj prve pobjede upisali su Grčka, Litva, Slovenija i Australija

Reprezentacija Grčke igrala je jednu od najjačih utakmica svoje A skupine Svjetskog košarkaškog prvenstva te je nad Kinom ostvarila prvu pobjedu. Već u prvoj četvrtini Grci su imali sedam razlike (25:18), a razliku su povećali do poluvremena na plus 10 (47:37). Unatoč manjem padu u pretposljednjem dijelu igre - Kinezi su ga dobili sa 25:18 - do kraja susreta Grci su sačuvali prednost. Najbolji u njihovim redovima bili su Zisis i Bourousis sa po 21 postignutim košem, solidan je bio i Spanoulis sa 19 poena, dok je kinesku reprezentaciju po efikasnosti predvodio Yi sa 26 koševa i 14 skokova.

Slovenci su se s lakoćom obračunali sa Tunižanima pobijedivši ih 80:56. U prve tri četvrtine košarkaši iz Dežele igrali su gotovo punom snagom i stvarali prednost te su posustali tek u posljednjem dijelu igre koji su Tunižani čak i dobili sa 17:16.

Litva je također opravdala status favorita protiv Novog Zelanda. Dečkima s Baltika bilo je dovoljno 20 minuta da riješe utakmicu, a onda se odmaraju za naredna iskušenja. Konačnih 92:79 čak je i vrlo dobar rezultat za Novozelanđane.

Najtežu pobjedu ostvarili su Australci protiv Jordana (76:75). Samo dvojica raspoloženih 'klokana' jedva da su bila dovoljna za pobjedu nad žilavim Jordancima, Andersen i Maric zabili su preko 20, a dvoznamenkasti je još bio samo Mills (10), dok su kod Jordana najbolji strijelci bili Abbaas (20), naturalizirani Amerikanac Wright (16) te Adais (11). Jordanci su na kraju izgubili, ali su ostavili realno bolji dojam. Imali su prednost u skoku (37:35) i asistencijama (16:11), no to im ipak nije bilo dovoljno za konačni trijumf.