Goetze prekrasnim golom donio Njemačkoj titulu prvaka!

13.07.2014 u 19:53

• +15

SP u nogometu, finale: Argentina - Njemačka

Izvor: Reuters / Autor: REUTERS/Damir Sagolj

Njemačka nogometna reprezentacija osvojila je Svjetsko prvenstvo u Brazilu. U uzbudljivom finalu na Maracani Nijemci su slomili Argentinu tek nakon produžetaka, golom Marija Goetzea u 113. minuti te tako stigla do svoje četvrte titule, prve nakon 1990. godine...

Sastav Njemačke: Neuer – Lahm, Hummels, Boateng, Howedes – Schweinsteiger, Kroos, Ozil, Kramer (Schurle) – Muller, Klose

Sastav Argentine: Romero - Zabaleta, Demichelis, Garay, Rojo – Mascherano, Perez, Biglia - Messi, Higuain, Lavezzi

SP u nogometu, finale

Argentina – Njemačka 0:1 (Goetze 113)

Tijek utakmice

Kraj - Njemačka je svjetski prvak, po četvrti put u svojoj povijesti!
120' - dvije minute nadoknade
117' - Messi je pokušao glavom, ali odlazi iznad gola

113' - goool za Njemačku! Schurle je proigrao Goetzea, ovaj primirio loptu na prsa i matirao Romera!
110' - Aguero je laktom raskrvario lice Schweinsteigera i izvukao se bez kartona
Kraj prvog produžetka - i dalje nema odluke, sve smo bliže penalima
97' - kakva prilika! Palacio je izašao sam pred Neuera, pokušao ga prebaciti, ali njegov udarac prolazi pokraj gola!
91' - velika prilika za Schurlea, ali puca točno u Romera
Kraj regularnog dijela - 90 minuta nije nam donijelo odluku, slijedi produžetak
82' - Kroos je dobio savršenu povratnu loptu na 16 metara, ali puca vrlo loše
75' - solo prodor Messija završava udarcem pokraj gola
70' - Schurle u izglednoj situaciji uzima predug for i gubi loptu
57' - Neuer je pokupio Higuaina pri jednom izlasku s gola, ali sudac pokazuje da je bio prekršaj Argentinca
47' - Messi je dobio loptu u prostor, izašao sam pred Neuera, ali pucao pokraj gola! Kakva prilika!
Poluvrijeme - Argentina je bila potpuno ravnopravna u prvih 45 minuta, ali vratnica u sudačkoj nadoknadi daje nadu Nijemcima da ipak mogu do svjetske krune
45+1' - Hoewedes je pogodio vratnicu nakon kornera!
43' - Ozil je proigrao Kroosa, ovaj pucao, ali Romero s lakoćom brani
40' - strašan prodor Messija desnom stranom, ubačaj u sredinu, Boateng u zadnji čas izbija loptu
37' - prva prava akcija Njemačke, povratna Mullera za Schurlea, ali Romero brani njegov oštar udarac
30' - Higuain je zabio na dodavanje Lavezzija i nakon toga ludo slavio, ali bio je u čistom zaleđu i pogodak je poništen
28' - opasno ubacivanje Lahma, ali Muller je bio u zaleđu
21' - kakva šansa za Higuaina! Dobio je loptu na poklon od Kroosa, izašao sam pred Neuera, ali promašio je cijeli gol!
10' - Argentina vrlo opasna po desnoj strani...Messi je slomio Hummelsa, ali njegov ubačaj nije našao suigrače u sredini
4' - Njemačka je opasno pritisnula i Kroos iz slobodnjaka ima prvu priliku, ali puca u 'živi zid'...s druge strane odmah odgovara Higuain, ali njegov udarac u suprotni kut prolazi pokraj Neuerove vratnice
1' - dvoboj na Maracani je počeo

Ljubitelji nogometa konačno dolaze na svoje. Večeras ćemo saznati ime novog svjetskog nogometnog prvaka. Nakon mjesec dana napornog turnira, u finalu su ostali nogometaši Njemačke i Argentine koji će u svojem trećem međusobnom finalnom obračunu odlučivati tko će vladati nogometnim svijetom u sljedeće četiri godine. Podsjećamo, 1986. i 1990. godine ove su ekipe bile u istoj poziciji, a svaka ima po jednu krunu nakon međusobnih finala.

Nakon impresivne 7:1 pobjede protiv Brazila u polufinalu, Njemačka se prometnula u apsolutnog favorita. U zemlji već unaprijed slave četvrtu krunu, a slabiji nastupi protiv Gane i Alžira brzo su zaboravljeni. Njemačka je zaista jaka, ima najspretniji napadački dvojac na svijetu te veznu liniju o kojoj druge ekipe samo mogu sanjati, no nitko nije nepobjediv i trebat će Elfu još 90 minuta briljantne igre ako želi doći na nogometni tron.

Argentina je pak konačno nakon 24 godine ponovo u finalu. Opravdali su ovaj put Gauči svoju ulogu jednog od favorita SP-a, što nisu uspjevali u prethodnim izdanjima. Iako njihova igra nije oduševljavala tijekom turnira, treba naglasiti da nisu primili niti jedan gol u nokaut fazi natjecanja, a u svojim redovima imaju Lionela Messija, čovjeka koji jednim potezom može riješiti utakmicu, pa će ga Nijemci morati posebno dobro čuvati. Ekipu poput Argentine nikad ne treba unaprijed otpisati.

Njemačka sjajna momčadska igra protiv argentinske indivualne kvalitete, to je ono što nas čeka u finalu, koje će s uzbuđenjem pratiti ljubitelji nogometa diljem svijeta...