SP nogomet 2010

2:1 ZA GANU

Zasjale 'crne zvijezde', a 'jenkiji' idu kući

Nakon 120 minuta igre, saznali smo i drugog četvrtfinalistu Svjetskog prvenstva. Gana je pobjedom nakon produžetaka sa 2:1 ispratila SAD kući te ušla među osam najboljih momčadi svijeta

Nogometna reprezentacija Gane prvi je put u svojoj povijesti izborila nastup u četvrtfinalu Svjetskog prvenstva zahvaljujući (2:1) pobjedi protiv SAD-a nakon produžetaka u susretu osmine finala igranom na stadionu Royal Bafokeng u Rustenburgu.

Gana je u Južnoafričkoj Republici ostala jedini predstavnik Crnog kontinenta i na njezinim nogometašima ostalo je braniti čast Afrike. S druge strane, stajali su igrači SAD-a, države koja nema dugu nogometnu povijest, no posljednjih godina njihov 'soccer' ide izuzetno brzom uzlaznom putanjom i stoga je svijet sa zanimanjem iščekivao taj dvoboj osmine finala Svjetskog prvenstva.

Bila je to izvrsna utakmica u kojoj je Gana bila bolja u prvih 45 minuta, SAD je uzvratio u drugom dijelu, a na kraju su afrički nogometaši ipak u produžecima izborili četvrtfinale i utakmicu protiv Urugvaja.

Gana je povela već u 6. minuti, ali i nastavila s dobrom igrom. Amerikanci jednostavno nisu znali kako se oduprijeti brzim suparničkim napadima i tek su uspjeli uzvratiti u drugom dijelu, kad je njihov izbornik dobro 'promiješao' taktičku postavu momčadi.

Sad je, realnom, bio bolji suparnik u drugih 45 minuta, no nedovoljno dobar da se izbori za pobjedu prije kraja 90. minute. A kad su počeli produžeci Gana je preko izvrsnog Gyana ponovno povela i posve izbacila iz takta 'jenkije'. U narednih 25 minuta, koliko je ostalo vremena Amerikancima za izjednačenje, gotovo da nismo vidjeli jednu suvislu akciju SAD-a i priliku za poravnanje.

Na kraju su Ganci zasluženo izborili pobjedu i četvrtfinale s Urugvajem. Južnoamerikanci su ulazak među osam najboljih izborili pored Južne Koreje, a protiv Gane će biti favorit. No i SAD je bio favorit pa je 'pao' pod naletom 'crnih zvijezda'.

SAD - GANA 1:2
RUSTENBURG; Stadion Royal Bafokeng, gledatelja 30.000; Sudac Kassai (Mađarska)

Strijelci: 0:1 Boateng (5), 1:1 Donovan (62-11m), 1:2 Gyan (93)

SAD: Howard - Cherundolo, DeMerit, Bocanegra, Bornstein - Donovan, Clark (od 31. Edu), Bradley, Dempsey - Altidore (od 91. Gomez), Findley (od 46. Feilhaber)
Gana: Kingson - Paintsil, John Mensah, Jon. Mensah, Sarpei (od 73. Addy) - Annan - Inkoom (od 113. Muntari), Asamoah, KP Boateng (od 78. Appiah), Ayew - A. Gyan