SP nogomet 2010

DANAS PALI JAPANCI

'Oranje' s dvije pobjede pred osminom finala

Nizozemska je sa 1:0 pobijedila Japan i s dvije pobjede preuzela vrh tablice. Bili su Nizozemci bolji, ali Japan je u zadnjoj minuti mogao i do izjednačenja te se 'kamikaze' nisu osramotile

Drugo kolo skupine E otvorile su Nizozemska i Japan, momčadi s pobjedama iz prvog kola. Naravno, s tim su uspjehom mogle igrati nešto rasterećenije, ali i razmišljati o potvrdi plasmana u sljedeći krug natjecanja. Nizozemci, koji još uvijek igraju bez Robbena, imali su priliku i za popravni ispit nakon slabijeg dojma protiv Danske.

No nakon boljih prvih 15-ak minuta prvog dijela, Japan se uspio nametnuti te, ako ne i biti bolji, onda barem ravnopravan suparnik. Nizozemci su u prvom dijelu prema Kawashimi zapucali tek četiri puta. Prvo je pucao Van Persie pa potom dvaput Kuyt, od toga jednom i atraktivno šakricama, ali se rezultat nije mijenjao.

Japanci su prema Stekelenburgu prvi put pucali tek u 16. minuti, preko Nagatome, a po prilikama skromni prvi dio zavorio je u 45. minuti još jednom Van Persie.

No zato je drugo poluvrijeme bilo sadržajnije. Odmah na startu Van Perise je triput prijetio japanskom vrataru i sve što je dobro napravio, nesretnik je upropastio u 55. minuti. Naime, Sneijder je uputio jak udarac, Japanac je imao loptu na rukama, ali nespretno ju je odbio i skrenuo u vlastitu mrežu.

Nakon gola vidjeli smo još zanimljiviju utakmicu, ali bez prilika, dok oba izbornika nisu napravila zamjene. Za Nizozemce su ušli Elia, Huntelaar i Afellay, a za Japance Tamada, Nakamura i Okazaki. I upravo su Afellay u 85, odnosno 88. minuti, te Okazaki u 90. minuti mogli promijeniti rezultat. Ipak, on se više nije mijenjao, pa su Nizozemci u drugoj međusobnoj utakmici upisali i drugu pobjedu, ali i sa šest bodova praktički već sada osigurali plasman u osminu finala. I to bez Arjena Robbena.

NIZOZEMSKA - JAPAN 1:0 (0:0)

DURBAN - Stadion Moses Mabhida; gledatelja 62.010

SUDAC: Hector Baldassi (Argentina)
STRIJELAC: 1:0 Wesley Sneijder (53).

NIZOZEMSKA: Stekelenburg; Van der Wiel, Heitinga, Mathijsen, Van Bronckhorst; Kuyt, Van Bommel, Sneijder (Afellay od 83.), De Jong, Van der Vaart (Elia od 72.); Van Persie (Huntelaar od 88.).

JAPAN
: Kawashima; Abe, Nakazawa, Tulio, Komano; Nagatomo, Okubo (Tamada od 77.), Endo, Hasebe (Okazaki od 77.), Matsui (Nakamura od 64.); Honda.