Jagr i društvo šokirali Ruse i uzeli zlato

• Autor: N. M.
  • 24.5.2010 14:51:54
  • 24.5.2010 14:10:40

Rusima nije uspjelo i treći put zaredom osvojiti naslov najboljih na svijetu. U finalu Svjetskog prvenstva igranog u Njemačkoj doslovce su ih šokirali Česi pobjedom od 2:1

Česi su nakon punih pet godina ponovno na vrhu svijeta. Premda ih je malotko vidio čak i u borbi za medalje, hokejaši koje predvodi legendarni Jaromir Jagr prošli su sve prepreke i u finalu iznenađujuće pobijedili Ruse sa 2:1 (1:0, 1:0, 0:1). Nakon što su Rusi gotovo posramljeni otišli iz Vancouvera, sad su ih doslovce šokirali Česi i pobjedom im oduzeli prigodu da i treći put zaredom postanu svjetski prvaci.

Rusi su bili apsolutni favoriti SP-a; u njihovim redovima ponovno su bile gotovo sve zvijezde, od Ovečkina i Malkina do Fedorova, Kovalčuka i Afinogenova, no to im u odlučujućoj utakmici za zlato nije pomoglo. Česi su poveli već u prvoj minuti kad je Klepis iskoristio asistenciju Jagra i pospremio pak iz golmana Varlamova, 2:0 bilo je već u 39. minuti nakon gola Rolineka, a na konačnih 1:2 postavio je Dacjuk 36 sekundi prije kraja utakmice.

Apsolutni heroj utakmice bio je češki golman Tomas Vokoun, inače igrač Florida Panthersa, koji je doslovce izludio ruske napadače. Obranio je 35 od 36 udaraca prema svom golu i trasirao Češkoj put do naslova. Konačni redoslijed osvajača medalja dakle glasi: Češka - zlato, Rusija - srebro, Švedska - bronca. 'Drvenu' medalju, kao četvrta momčad natjecanja, osvojili su domaćini, Nijemci.