Hrvatska i u snowkitingu ima predstavnika

• Autor: tportal.hr
  • 23.5.2010 15:52:14
  • 23.5.2010 15:28:29

Red Bull Ragnarok u Norveškoj je sredinom travnja okupio najbolje snowkitere iz čitavog svijeta, među kojima je bio i naš Stanko Musa. Naziv Rangarok počiva na nordijskom mitu o borbi u kojoj samo najsnažniji preživljavaju. Odabir imena pokazao se potpuno opravdan, jer ovo je bilo jedno od najtežih snowkiting natjecanja u povijesti ovoga sporta

Snowkiting je sport u kojemu se skijaš ili snowboarder kreće prostorom uz pomoć zmaja, savladavajući sve prirodne prepreke koje se nađu na stazi. Usponi, strmi nagibi, usjeci, snježni nanosi i zaleđene površine, samo su neki od izazova s kojima se suočavaju natjecatelji. Postavljena staza sama je po sebi bila vrlo teška, mogli su je savladati samo najbolji. No najvećim se izazovom u Norveškoj pokazao vjetar koji je u trenucima dosezao brzinu od 108 km/h.

Na veličanstvenoj planinskoj visoravni Hardangervidda, gdje se natjecanje održavalo, nikada nije istovremeno bilo toliko snowkitera. Na startu je bilo čak 110 natjecatelja iz 17 zemalja. Morten Gjerstad, mladić koji već pet godina ovdje provodi zimu snimajući video materijale o snowkitingu i kitesurfingu, kaže da vremenski uvjeti također nikada nisu bili tako teški. Red Bull Ragnarok bio je pravi test izdržljivosti.

Natjecanje je završilo samo 15 natjecatelja. Među njima, nažalost, nije bio Stanko Musa koji je uspio završiti četiri kruga. Čak i s manjim zmajem, površine 9m2, trebalo je uložiti nadljudske napore u borbi s vjetrom koji ne samo da je puhao velikom brzinom već je i mijenjao smjer.

U kategoriji skijaša pobijedio je Bjørn Kaupang, svjetski prvak u ovoj disciplini, čovjek koji dobro poznaje teren, jer je odrastao nedaleko od mjesta gdje se natjecanje održavalo. Stazu dužine 14 km na kojoj je trebalo napraviti pet krugova Bjørn je savladao za dva sata i 57 minuta.

Drugoplasirani Terje Halstensgård, također Norvežanin, imao je tri minute zaostatka, a na trećem je mjestu bio još jedan Norvežanin, Christian Nerdrum, koji je za pobjednikom imao 26 minuta zaostatka.

Po završetku natjecanja Bjørn Kaupang izjavio je da je to bilo jedno od najtežih natjecanja na kojima je sudjelovao. Krenuo je sa zmajem površine 13m2, što se pokazalo lošim izborom. Teškom je borbom ipak uspio pobijediti vjetar i završiti prvi krug, nakon čega je natjecanje nastavio s manjim zmajem, površine 9m2. No nakon dva kruga s manjim zmajem, vjetar se smirio pa je Bjørn još jednom posegnuo za većim. Usprkos problemima pri kraju utrke, uspio je pobijediti.

U kategoriji snowboardera pobijedio je također Norvežanin, Sigve Botnen, koji je stazu savladao za tri sata i 27 minuta. Drugoplasirani je bio Čeh Marek Zach, a treći Norvežanin Marius Coucheron.

U natjecanju su sudjelovale i snowboarderice. Pobijedila je Estonka Marianna Voznesskaja koja je uspjela završiti dva kruga, a druga je bila Njemica Susi Mai koja je završila samo jedan krug.

Sudjelovali su i svjetski prvaci u kiteboardingu na vodi, Britanac Aaron Hadlow i Nizozemac Ruben Lenten. Obojica su u tijeku natjecanja odustala zbog iznimno teških uvjeta i nedostatnog iskustva na snijegu - prvi put su se okušali u snowkitingu samo četiri dana prije natjecanja.