50. SUPER BOWL

Najveća utakmica američkog sporta završila trijumfom Denvera i Manninga

08.02.2016 u 08:06

Igrači Denver Broncosa pobjednici su 50. izdanja 'Super Bowla', odigranog na Levi's stadionu u Santa Clari, u kojem su 24-10 nadigrali favorizirane Carolina Pantherse

To je treći naslov NFL prvaka za Denver u njihovom osmom nastupu na 'Super Bowlu' i drugi u karijeri za njihovog 'quarterbacka' Peytona Manninga, dok su Carolina Panthersi u svom drugom nastupu doživjeli drugi poraz. Prva dva trofeja Vincea Lombardija Broncosi su osvojili 1998. i 1999. godine pod vodstvom

Denver je do pobjede došao na isti način na koji je to činio tijekom regularnog dijela NFL sezone i u doigravanju, dominatnom obranom koja je potpuno limitirala suparničkog 'quarterbacka' Cama Newtona koji je uoči 'Super Bowla' proglašen najkorisnijim igračem regularne sezone.

Nakon prve četvrtine Broncosi su vodili 10-0 zahvaljujući 'field goalu' Brandona McManusa i 'touchdownu' Malika Jacksona do kojeg su došli nakon što je Von Miller srušio 'quarterbacka' Panthersa i izbio mu loptu, a Jackson ju pokupio i unio u 'end zonu'.

Tijekom druge četvrtine Newton je imao jedini bljesak, kada je kombinacijom trčanja i dodavanja doveo Carolinu do jedinog 'touchdowna' na utakmici, a postigao ga je 'running back' Jonathan Stewart. Kontroliranom igrom i čvrstom obranom Denver je lomio otpor Panthersa i konačno ga slomio na nešto više od četiri minute prije kraja, kada je još jednom Von Miller srušio Newtona i omogućio Manningu da donese pobjednički 'touchdown' koji je postigao C. J. Anderson. Uspješnim pretvaranjem za dva poena Denver je postavio konačnih 24-10.

Inače, Vanjski 'linebacker' Denver Broncosa Von Miller proglašen je najkorisnijim igračem (MVP) 50. 'Super Bowla' On je predstavljao konstantu prijetnju za suparničkog 'quarterbacka' Cama Newtona.

Miller je u dva navrata rušio Newtona i izbijao mu loptu iz ruku, što je dovelo do oba 'touchdowna' Broncosa na utakmici odigranoj na Levi's stadionu u Santa Clari.

Miller je tek četvrti 'linebacker' u povijesti koji je osvojio trofej za najkorisnijeg igrača 'Super Bowla'.

Donosimo pregled rezultata svih 50 Super Bowl utakmica, od 1967. godine i trijumfa Green Bay Packersa u Los Angelesu, do 2016. godine i slavlja Denver Broncosa u Santa Clari.

2016. Denver Broncos - Carolina Panthers 24-10 (Santa Clara)
2015. New England Patriots - Seattle Seahawks 28-24 (Glendale)
2014. Seattle Seahawks - Denver Broncos 43-8 (East Rutherford)
2013. Baltimore Ravens - San Francisco 49ers 34-31 (New Orleans)
2012. New York Giants - New England Patriots 21-17 (Indianapolis)
2011. Green Bay Packers - Pittsburgh Steelers 31-25 (Dallas)
2010. New Orleans Saints - Indianapolis Colts 31-17 (Miami)
2009. Pittsburgh Steelers - Arizona Cardinals 27-23 (Tampa)
2008. New York Giants - New England Patriots 17-14 (Glendale)
2007. Indianapolis Colts - Chicago Bears 29-17 (Miami)