ATLETSKO SP U BERLINU

Sanya Richards napokon zlatna na 400 metara

18.08.2009 u 21:01

Na Svjetskom atletskom prvenstvu u Berlinu u utorak su se dijelili kompleti medalja u troskoku, na 3000 metara sa zaprekama i na 400 metara sa zaprekama u muškoj konkurenciji te u bacanju koplja i na 400 metara u ženskoj konkurenciji.

Američka atletičarka Sanya Richards (24) osvojila je u utorak zlatnu medalju u utrci na 400 metara istrčavši najbolje vrijeme sezone 49.00 sekundi. Iako je već godinama najbolja atletičarka u ovoj disciplini, ovo je prva zlatna medalja za Sanyu Richards na velikim natjecanjima. Bila je treća na OI u Pekingu, te druga na SP u Helsinkiju 2005. Srebro je pripalo Jamajćanki Shericki Williams, a bronca Ruskinji Antonini Krivošapki. Olimpijska prvakinja Britanka Christine Ohuruogu ostala je bez medalje, jer je završila na petom mjestu.

Kenijski atletičar Ezekiel Kemboi (27) osvojio je zlato u utrci na 3000m sa zaprekama sa 8:00.43 minuta. Tako je Ezekiel Kemboi napokon došao do zlata, budući da je na prethodna dva svjetska prvenstva u Osaki i Helsinkiju bio drugi. Srebro je pripalo njegovom sunarodnjaku Richardu Kipkemboiju Mateelongu, a bronca Bouabdellahu Tahriju iz Francuske, koji je trčao 8:01.18 minuta, što je novi europski rekord.

Britanac Phillips Idowu bio je najbolji u troskoku skočivši 17.73 metara. Idowu je slavio s najboljim rezultatom ove sezone ispred olimpijskog pobjednika iz Pekinga i branitelja naslova iz Osake Portugalca Nelsona Evore (17.55) i Kubanca Alexisa Copella (17.36). Britanac je na posljednjim OI u Pekingu bio drugi, dok je na dvoranskom svjetskom prvenstvu u Valenciji bio zlatni. Prije dvije godine na SP-u u Osaki bio je šesti.

Njemačka atletičarka Steffi Nerius osvojila je zlatnu medalju u bacanju koplja s rezultatom 67,30 metara. Nerius je na zadnja tri svjetska prvenstva bila treća, dok je na OI u Ateni 2004. bila druga i sada je napokon dočekala najsjajnije odličje. Drugo mjesto osvojila je olimpijska pobjednica iz Pekinga i zlatna sa zadnjeg SP-a u Osaki Čehinja Barbora Špotakova (66,42), a treća je bila Ruskinja Marija Abakumova (66,06).

Američki atletičar Kerron Clement (23) bio je najbrži u utrci na 400m s preponama na SP u Berlinu, istrčavši najbolje vrijeme sezone 47.91 sekundi. Time je obranio naslov iz Osake. Srebro je pripalo Portorikancu Javieru Culsonu, što mu je najbolje ostvarenje u karijeri. Amerikanac Bershawn Jackson bio je treći, baš kao i prošle godine na OI u Pekingu.