SP U PLIVANJU, RIM

Svjetski rekordi padaju 'k'o ludi'

27.07.2009 u 20:15

Drugoga dana plivačkih natjecanja na Svjetskom prvenstvu u Rimu postavljeno je novih pet svjetskih rekorda, a u finalu na 50 metara leptir nastupio je i hrvatski plivač Duje Draganja

Draganja je zauzeo posljednje, osmo mjesto u finalu utrke na 50 leptir plivavši 23.10 sekundi što je za sedam stotinki slabije od njegova hrvatskog rekorda kojega je ostvario u polufinalu u nedjelju. Zlatnu medalju je s rekordom svjetskih prvenstava od 22.67 sekundi osvojio Srbin Milorad Čavić ispred Australca Matthewa Targetta sa 22.73 i svjetskog rekordera Španjolca Rafaela Munoza sa 22.88.

Australac Brenton Rickard osvojio je naslov svjetskog prvaka u disciplini 100 prsno, on je u do zlata stigao zahvaljujući tomu što je u finalu plivao novi svjetski rekord koji sada iznosi 58.58 sekundi. Rickard je popravio dosadašnji svjetski rekord Japanca Kosukea Kitajime postavljen na prošlogodišnjim OI u Pekingu za 33 stotinke. Srebrno odličje osvojio je Francuz Hugues Duboscq sa samo šest stotinki zaostatka (58.64) i drugim rezultatom svih vremena, a brončano Južnoafrikanac Cameron van der Burgh s vremenom 58.95.

Šveđanka Sarah Sjostrom, koja će za tri tjedna napuniti tek 16 godina, osvojila je naslov svjetske prvakinje u disciplini 100 leptir. Sjostrom je u finalu plivala 56.06 sekundi čime je za 38 stotinki popravila vlastiti svjetski rekord koji je plivala samo dan ranije u polufinalu. Srebrno odličje osvojila je Australka Jessicah Schipper sa 56.23 što je drugi najbolji rezultat svih vremena, a brončano Kineskinja Liuyang Jiao sa 56.86.

Amerikanka Ariana Kukors osvojila je naslov svjetske prvakinje na 200 mješovito, a u finalu je otplivala novi svjetski rekord od 2:06.15 minuta što je za 88 stotinki brže od rekorda kojega je postavila u polufinalu u nedjelju. Srebrnu medalju osvojila je bivša svjetska rekorderka Australka Stephanie Rice sa 2:07.03, a brončanu Mađarica Katinka Hosszu sa 2:07.46.

Ruskinja Anastazija Zujeva postavila je novi svjetski rekord na 100 leđno u polufinalu. Zujeva je ostvarila vrijeme od 58.48 sekundi što je za 29 stotinki brže od dosadašnjeg rekorda Kirsty Coventry iz Zimbabvea postavljenog na prošlogodišnjim OI u Pekingu. Hrvatska predstavnica u ovoj disciplini Sanja Jovanović natjecanje je završila u kvalifikacijama sa 23. rezultatom od 1:01.53 minute. Za finale je bilo potrebno plivati 59.55 sekundi.

Amerikanka Rebecca Soni postavila je novi svjetski rekord na 100 prsno u polufinalnoj utrci. Soni je zadanu dionicu svladala za 1:04.84 minuta čime je za 25 stotinki popravila tri godine stari rekord Australke Leisel Jones.