BRAVO!

Oslabljene rukometašice iznenadile Mađarsku

04.12.2012 u 22:47

Iako su na Europsko prvenstvo u Srbiji otputovale bez najboljih igračica, hrvatske rukometašice sjajno su započele nastup i u 1. kolu C skupine u Novom Sadu pobijedile su Mađarsku 28:27 (15:14)…

Malo tko je odabranicama izbornika Vladimira Canjuge davao ikakve šanse u ovoj utakmici. I na kladionicama je Hrvatska stajala jako loše, a Mađarka kotirala kao veliki favorit.

Hrvatska je na ovo prvenstvo stigla bez svojih udarnih igračica, kapetanice i organizatorice igre Mirande Tatari, najbolje pucačice Andreje Penezić i golmanice Jelene Grubišić, u sastavu nema niti Lidije Horvat, ali je pomlađena Canjugina ekipa odradila odličan posao protiv Mađarske. Odigrale su Hrvatice bez straha i respekta, te su na kraju nagrađene s pobjedom u infarktnoj završnici uz malu pomoć sreće. No, krenimo redom.

Početak utakmice protekao je u igri 'gol za gol', pa je tako Mađarska šest puta vodila, a Hrvatska šest puta poravnavala rezultat prije prvog vodstva 7:6 u 13. minuti. U završnici prvog dijela su naše rukometašice dva puta imale dva gola razlike, te su na odmor otišle s prednošću 15:14.

U drugoj utakmici naše skupine, Španjolska je pobijedila Njemačku s 23:20. Upravo će Španjolska biti suparnik Hrvatskoj u 2. kolu, u srijedu od 18.15 sati. Sjećanja na zadnji međusobni ogled Hrvatske i Španjolske nisu ugodna. Španjolke su u četvrtfinalu olimpijskog turnira slavile s 25:22. U toj utakmici je Andrea Penezić zaradila tešku ozljedu gležnja, zbog koje nije dovoljno spremna za nastup na ovom natjecanju

Mađarska je početkom nastavka povela 16:15, ali tada je uslijedilo najbolje razdoblje Hrvatske koja je serijom 6-0 od 34. do 42. minute stigla do vodstva 21:16. Mađarice se vraćaju u utakmicu, te su u 51. minuti izjednačile na 23:23, a u 55. i povele 25:24.

Uzvratila je sjajna Maja Zebić dvama golovima za prednost Hrvatske 26:25. Posebno je dramatično bilo u samoj završnici. Kristina Elez (djevojački Franić) je bombom s 9 metara zabila za vodstvo 27:26, ali su Mađarice izjednačile iz sedmerca 28 sekundi prije kraja. Zadnji napad Hrvatske završio je pokušajem Peraice s desnog krila. Mađarska golmanica Herr je obranila udarac, ali je odbijenu loptu nes(p)retno ugurala u svoju mrežu za 28:27, pobjedu Hrvatske!

Sjajno je branila Marta Žderić koja je upisala 16 obrana (37%). Uz nju, najveća junakinja hrvatskog trijumfa je iskusno lijevo krilo Maja Zebić, koja je postigla 9 golova iz 11 pokušaja. Ona je bila proglašena i za najbolju igračicu utakmice. Kristina Elez i Anita Gaće postigle su po 4 gola, Ivana Lovrić i Vesna Milanović Litre po 3, Aneta Peraica i Sonja Bašić po dva, a Ivana Petković jedan gol. Mađarsku je predvodila Zsuzsanna Tomori s 9 golova (iz 14 šuteva).