Ljubičić preokretom slomio Simona

• Autor: Borut Šips
  • 14.5.2009 20:37:34
  • 14.5.2009 20:09:56

Jedini hrvatski predstavnik u osmini finala ATP turnira u Madridu, Ivan Ljubičić i drugi puta u sezoni svladao je sedmog igrača svijeta Gillesa Simona. Rezultat je glasio 3:6, 6:4, 6:3 za 30-godišnjeg Banjolučanina, koji prolazi kroz vrlo plodno razdoblje u karijeri

Iako je Ljubičić prva dva dvoboja protiv Simona s lakoćom riješio u svoju korist (nije izgubio ni set), u trećem ogledu čekao ga je znatno teži zadatak, kakav i priliči dvoboju s igračem ovako visokog renomea.

Francuz je u prvoj polovici meča prezentirao rijetko viđenu dominaciju na svom servisu i strpljivo čekao prilike kojima će prelomiti meč. Tijekom prvog seta izgubio je samo četiri poena na servisu, dok je na reternu bio više nego opasan, što mu je donijelo pet lopti za obrat. Jednu je iskoristio i bez muke stvorio početnu prednost.

U drugom je iskoristio prvu ponuđenu priliku, na svom servisu nastavio ostavljati samo mrvice i činilo se da će prohujati do četvrtine finala i dvoboja sa Srbinom Đokovićem.

No, u osmom gemu drugog seta Ljubičić je pronašao lijek za servis Francuza te izborio i iskoristio prvu break priliku u meču. Povratak u meč nekada treći igrač svijeta upotpunio je nakon sljedećeg odmora i novim breakom šokiranog Francuza odveo u odlučujući set.

U takvim slučajevima psihički labilniji igrači često potonu 'poput sjekira' i Ljubičić je zaista nastavio niz te nakon breaka i spašene četiri opasnosti na svom servisu poveo s velikih 3:0. Ostatak meča Ivan je pretvorio u rutinski zadatak i bez većih opasnosti doplovio do četvrte pobjede protiv top 10 igrača ove godine.

Novom pobjedom Ljubičić je osigurao povratak među 50 najboljih igrača svijeta. Ako taj uspon nekoga čudi, njega sigurno ne, jer nedavno je izjavio da je spreman za povratak među najboljih 20. Taj put bio bi znatno ubrzan kad bi u četvrtini finala svladao četvrtog igrača svijeta Novaka Đokovića. Protiv sjajnog Srbina dosad je igrao dva puta i rezultat je izjednačen.