37. IZDANJE

Nijemci briljirali na Faros maratonu na Hvaru

25.08.2012 u 20:14

Nijemac Thomas Lurz (32) pobjednik je 37. međunarodnog prvenstva Hrvatske u daljinskom plivanju – Maraton Faros 2012. koje se pod visokim pokroviteljstvom predsjednika RH Ive Josipovića danas održalo u Starom Gradu na Hvaru

Jedan od najboljih svjetskih plivača maratonaca je dionicu od 16 kilometara preplivao za 3:12:07, a za njim su kroz cilj prošli njegov sunarodnjak Christian Reichert (3:12:08) i Rus Vladimir Dyatchin (3:13:25).

Pobjednik je po izlasku iz mora naglasio da je utrka bila iscrpljujuća, osobito zadnjih 100 do 200 metara. Sve mu je zapravo nalikovalo na sprinterske discipline, ali je prezadovoljan što je ipak pobijedio. Rekao je da nije dosta biti favorit na papiru, nego da se za prvo mjesto uvijek treba dobro pobrinuti.

Ženska konkurencija je i ove godine bila izuzetno jaka, a slavila je poznata njemačka maratona Angela Maurer (37) s rezultatom 3:17:45 ispred Ruskinja Ane Uvarove (3:17:50) i Aleksandre Sokolove (3:18:17). Maurer je u ukopnom poretku zauzela osmo mjesto.

Maraton Faros ujedno je bilo i 22. državno prvenstvo RH na 16 km, na kojem su prva tri mjesta u muškoj konkurenciji osvojili Duje Milan (3:17:45), Roko Čopac (3:17:47) i Marin Milan (3:17:50). U ženskoj konkurenciji nije nastupila apsolutna favoritkinja Karla Šitić pa su svoju šansu iskoristile Anja Trišić (3:34:31), Dina Levačić (3:36:14) i Nika Perčić (3:59:27).

Svi rekordi staze su ostali netaknuti, pa će i dalje biti veliki izazov plivačima i plivačicama iz cijeloga svijeta, a ove godine je uoči popularnog natjecanja u našem najstarijem gradu promovirana monografija 'Svjetski Faros maraton', čiji su autori doajeni sportskog novinarstva Zdravko Reić, Ivan Jurišić i Bogdan Vujina.