Ljubičić izbacio petog igrača svijeta

• Autor: Borut Šips
  • 15.4.2009 20:49:50
  • 15.4.2009 18:20:48

Nakon poraza Ive Karlovića i Marina Čilića, hrvatski tenis ostao je na jednom predstavniku u pojedinačnom dijelu Masters turnira u Monte Carlu. Iako je Ljubičićev protivnik bio snažni Argentinac Juan Martin Del Potro, deset godina stariji Ivan svladao je velikog favorita

Poznato je da je Del Potro jedan od specijalista za zemljanu podlogu, no Ljubičić je tijekom izuzetno napornog meča pronašao adekvatnu strategiju i put do pobjede. Konačan rezultat 4:6, 6:1, 6:4 dovoljan je razlog za zadovoljstvo, pa nije ključan podatak da je Ivan posao mogao obaviti i ranije.

U sva tri seta stvorio je početnu prednost od 2:0, no 20-godišnji Argentinac peto mjesto na ATP ljestvici nije dobio na lutriji. U prvom setu na zaostatak od 3:0 odgovorio je istom mjerom i zanos preokreta pretvorio u novu seriju kojom je zaključio prvi set. Ljubičić se, osim sa žilavim protivnikom, borio i sa svojim, u toj fazi vrlo tankim živcima.

No, smirio se i u drugom setu dominantno uzvratio. Na svom servisu izgubio je tek četiri poena, iskoristio obje prilike za break i prohujao do 6:1 i odlučujućeg seta. Ponovno je poveo 2:0, no Argentinac je još jednom ekspresno uzvratio i vratio meč u egal. Ključan gem bio je deveti, kada je Ljubičić izborio 15:40 i, unatoč tri uzastopna izravna poena Del Potra, ostao čvrst i novom serijom nadmudrivanja izborio peti obrat u meču. Potvrda nije bila laka, no iskoristio je treću meč loptu i nakon dva sata i 26 minuta igre izborio pobjedu u prvom dvoboju protiv nadolazeće zvijezde svjetskog tenisa.

Imali su podjednak broj pogrešaka, no Ljubičić je u 51 navratu izravno poentirao, dok je Del Potru to uspjelo 30 puta i ta agresivnost Ljubičiću je donijela veliku pobjedu i potvrdu da još može pobjeđivati tenisače iz svjetskog vrha. Upisao je i 14 as servisa.

U turnir je ušao s pozivnicom, a sada je u trećem kolu, gdje ga čeka Talijan Bolelli koji je u drugom kolu izbacio Janka Tipsarevića rezultatom 7:5, 6:3. Ljubičić i Bolelli još se nisu susretali, a pobjednika tog meča najvjerojatnije će čekati prvi igrač svijeta Rafael Nadal, koji igra protiv Nicolasa Lapenttija.