• Autor: D.K. / TS
  • 22.1.2012 11:32:35
  • 22.1.2012 9:25:57

Španjolac Rafael Nadal nastavlja s odličnim igrama na Australian Openu. Drugi tenisač svijeta bez velikih problema je dogurao do četvrtfinala

Šestu uzastopnu godinu Rafael Nadal izborio je četrvrtfinale prvog teniskog Grand Slam turnira sezone, Australian Opena. U osmini finala Španjolac je savladao sunarodnjaka Feliciana Lopeza 6-4, 6-4, 6-2.

Nadal, koji je već ranije tijekom turnira osjetio probleme u desnom koljenu, u trećem je gemu otvarajućeg seta zatražio pomoć fizioterapeuta koji mu je zabandažirao i lijevi gležanj. Taj problem očito drugog nositelja nije omeo u nastavku meča budući je ukupno napravio tek 14 neforsiranih pogrešaka i za dva sata i 25 minuta igre izborio plasman među osam najboljih i meč protiv pobjednika susreta između Tomaša Berdycha i Nicolasa Almagra.

'Osjećam se dobro. Bilo je vrlo, vrlo vruće danas. Mislim da je vrlo pozitivno nastaviti pobjeđivati u tri seta', komentirao je pobjednik Australian Opena iz 2009. godine nakon devete pobjede nad Lopezom u 11. međusobnom meču.

Dodajmo da su se Rafaelu Nadalu u četvrtfinalu muškog dijela turnira pridružili Čeh Tomaš Berdych i Argentinac Juan Martin del Potro.

Berdych je u osmini finala savladao Španjolca Nicolasa Almagra 4-6, 7-6(5), 7-6(3), 7-6(2) i sljedeći protivnik bit će mu Nadal, dok je Del Potro pregazio Nijemca Philippa Kohlschreibera 6-4, 6-2, 6-1.

Roger Federer lakše se od očekivanog plasirao se u četvrtfinale Australian Opena. U osmini finala je Švicarac s uvjerljivih 6-4, 6-2, 6-2 savladao 19-godišnjeg Australca hrvatskih korijena Bernarda Tomica.

Tomic je u prvom kolu izbacio 22. nositelja Fernanda Verdasca, potom nepostavljenog Amerikanca Sama Quarreyja, pa 13. nositelja Aleksandra Dolgopolova i vjerovalo se da će Federeru pružiti veći otpor.

No, 'čarobnjak' iz Basela projurio je na Rod Laver Areni do pobjede za samo jedan sat i 44 minute igre. U najizjednačenijem prvom setu breaknuo je Australca kod rezultata 4-4, a u druga dva seta bio je neusporedivo bolji.

Zabio je 13 asova, uz čak 45 winnera. Za usporedbu, Tomic nije zabio niti jedan as, uz tek 13 winnera i četiri nefosrirane pogreške više od svog suparnika (32-28).

Federeru je ovo druga pobjeda protiv Tomica u isto toliko međusobnih ogleda, kao i osmi uzastopni plasman u četvrtfinale Australian Opena u kojem će mu protivnik biti Juan Martin del Potro.

U međusobnim dvobojima Federer vodi 7-2.

U konkurenciji tenisačica Bjeloruskinja Viktorija Azarenka prva se plasirala u četvrtfinale 6-2, 6-2 pobjedom u osmini finala protiv Čehinje Ivete Benešove.

Treća nositeljica poput Nadala u dosadašnjem dijelu turnira nije ispustila niti jedan set, a sljedeća će joj protivnica biti Poljakinja Agnieszka Radwanska koja je sa 6-1, 6-1 bila bolja od Njemice Julije Görges.

Ovom pobjedom Azarenka je ostala u lovu na broj 1 WTA ljestvice koji Dankinji Carolini Wozniacki na Australian Openu mogu također oduzeti i Čehinja Petra Kvitova i Ruskinja Maria Šarapova.

'Lagala bih kad bih rekla da mi nije stalo do toga. To mi je u krajičku mozga i moram samo ići korak po korak', rekla je Azarenka koja nikad prije nije prošla dalje od četvrtfinala Australian Opena, a protiv Radwanske vodi 6-3 u međusobnim ogledima.