SP U ATLETICI

Borčinu zlato u hodanju, Pistorius u polufinalu 400m

28.08.2011 u 09:34

Rus Valerij Borčin osvojio je zlatnu medalju u brzom hodanju na 20 kilometara na svjetskom atletskom prvenstvu u korejskom Daegu obranivši tako naslov osvojen prije dvije godine u Berlinu.

Borčin je slavio i na olimpijskim igrama u Pekingu 2008. godine potvrdivši svoju dominaciju u ovoj disciplini. Drugo mjesto osvojio je njegov sunarodnjak Vladimir Kanajkin, dok je treći bio Kolumbijac Luis Fernando Lopez.

'Staza i uvjeti su bili vrlo teški, no izdržao sam. Sretan sam zbog još jednog velikog uspjeha,' poručio je Borčin.

U kvalifikacijama utrke na 400 metara najbolje vrijeme sezone ostvario je Amerikanac LaShawn Merritt (44.35), koji se vratio atletici u srpnju ove godine nakon suspenzije zbog dopinga. Međutim, više od njegovog rezultata odjeknuo je nastup paraolimpijca Oscara Pistoriusa koji je ostvario 14. rezultata kvalifikacija i izborio plasman u polufinale.

Pistorius je prvi sportaš s invaliditetom koji je nastupio na svjetskom atletskom prvenstvu. Pistorius je rođen bez obje fibule i noge su mu amputirane već u prvoj godini. Sa 11 godina dobio je prve proteze na koje se tako dobro navikao da je počeo igrati ragbi za školski tim, kao i vaterpolo te tenis. Trenirao je hrvanje u klubu. "Blade Runner", kako zovu Pistoriusa, trči uz pomoć posebnih proteza 'gepardica' napravljenih od specijalnih ugljikovih vlakana.

'Za mene je velika stvar što sam uopće ovdje. Bio je to moj cilj godinama i ponosan sam što nastupam na SP-u,' kazao je južnoafrički atletičar.