PLIVAČKO SP

Emotivne pobjede Ciela Filha i Dale Oena

25.07.2011 u 13:50

Emotivne pobjede Brazilca Cesara Ciela Filha i Norvežanina Alexandera Dale Oena obilježile su drugi finalni dan Svjetskog plivačkog prvenstva u Šangaju

Iako se isprva nije ni trebao pojaviti na SP-u zbog dokazanogog dopinga, Cesar Cielo je ostao svjetskim prvakom na 50 delfin. Brazilac je do zlata došao u vremenu od 23.10 sekundi, a potom je briznuo u neobuzdani plač.

Cielo je bio pozitivan na dopinškoj kontroli uoči Šangaja, ali su mu nacionalni savez i FINA dopustili sudjelovanje jer su prihvatili njegovo objašnjenje da se, zapravo, radilo o trovanju hranom.

Srebro i broncu su osvojili Australci - mladi Matthew Targett (23.28) i 32-godišnji veteran Geoff Huegill (23.35), koji je prije dvije godine otišao iz plivanja i težio čak 140 kilograma. Aktualni svjetski prvak u ovoj disciplini Srbin Milorad Čavić ispao je još u polufinalu.

Norvežanin Alexander Dale Oen, pun motiva zbog tragedije u njegovoj zemlji, pomeo je konkurenciju na 100 prsno i osvojio zlato sa izvrsnim vremenom od 58.71 sekundi. Talijan Fabio Scozzoli bio je srebrni (59.42), a Južnoafrikanac Cameron Van Der Burgh brončani (59.49).

Dvostruki olimpijski prvak u ovoj disciplini Japanac Kosuke Kitajima ostao je bez medalje na četvrtom mjestu (1:00.03).

Dana Vollmer (23) osvojila je prvo zlato na prvenstvu za SAD i svoj prvi naslov uopće, pobijedivši u uzbudljivoj utrci na 100 delfin. Vollmer je dionicu plivala za 56.87 sekundi, srebro je otišlo Australki Aliciji Coutts (56.94), a bronca Kineskinji Lu Ying (57.06). Do danas aktualna svjetska prvakinja i svjetska rekorderka (56.06) Šveđanka Sarah Sjoestroem ostala je bez medalje na četvrtom mjestu (57.38).

Tek 15-godišnja Kineskinja Ye Shiwen okotila se zlatom na 200 mješovito (2:08.90), zahvaljujući sjajnom finišu u zadnjoj dionici slobodnim načinom. Australka Alicia Coutts je, nakon srebra na 100 delfin,uzela i srebro na 200 mješovito (2:09.00), dok je svjetska rekorderka Amerikanka Ariana Kukors osvojila broncu (2:09.12), iako je prije zadnjih 50 metara ogromnu prednost.