Hrvatski vaterpolisti lako sa Španjolcima

• Autor: D. S. /Hina
  • 10.3.2009 19:46:33
  • 10.3.2009 18:52:15

U trećem kolu Svjetske lige hrvatski vaterpolisti upisali su i treću pobjedu. Sada je sa 11:8 (2:2, 5:2, 3:0, 1:4) stradala Španjolska kojoj je to bio prvi poraz u ovom natjecanju

Nakon uvjerljivih pobjeda protiv Rusije (12:7) i Njemačke (13:7), u ispunjenom dubrovačkom bazenu pali su i Španjolci. Tako su izabranici Ratka Rudića nastavili sa stopostotnim učinkom u skupini 3 u uglednom natjecanju.

Prvi se u strijelce na utakmici upisao centar Igor Hinić koji je na taj način obilježio 300. nastup za 'barakude'. No, nakon prve četvrtine je na semaforu svijetlilo 2:2. Sukno je zabio za Hrvatsku, a Espanol i Valles za Španjolce.

I početak drugih osam minuta protekao je u igri gol za gol. Burić za 3:2, pa Dobud za 4:3. S dva precizna projektila Barača po prvi puta je Hrvatska stigla do dva gola prednosti (6:4), a minutu do odmora Sukno je iz peterca pogodio za 7:4.

Nastavak je Hrvatska otvorila obranama Pavića i pogocima Boškovića i već tada je bilo jasno tko će dvoboj završiti kao pobjednik. Sukno je trećim golom odveo 'barakude' do sjajnih 10:4 na kraju treće četvrtine.

U posljednjih osam minuta hrvatski vaterpolisti su ušli preopušteno, a 'furia' je s tri gola u nizu (Valles, Perrone, Sanz) stigla na zabrinjavajućih 10:7. Dobud je svojim drugim golom utakmicu vratio u mirne vode, a Valles postavio konačnih 11:8.

Inače, Svjetska liga ove se godine igra po novoj formuli, a Hrvatska je svrstana u treću skupinu s Rusijom, Njemačkom i Španjolskom i sada je, nakon tri utakmice u domaćim bazenima, očekuju tri gostovanja, i to 14. travnja u Moskvi, 5. svibnja u Njemačkoj i 12. svibnja u Španjolskoj.

Samo prvaci skupina stječu pravo igrati na završnom turniru Svjetske lige koji će se od 16. do 21. lipnja održati u Podgorici.

Admir Buljubašić/CROPIX
Mile Smodlaka, Zdeslav Vrdoljak i Frano Vićan
Treba spomenuti i jedan svečani trenutak, a to je oproštaj trojice hrvatskih vaterpolista od reprezentacije. Zbogom 'kockastoj' kapici rekli su Frano Vićan, Mile Smodlaka i Zdeslav Vrdoljak.

Na prigodnoj svečanosti njima su predsjednik Hrvatskog vaterpolskog saveza Perica Bukić i dopredsjednik HVS-a Goran Sukno uručili cvijeće i prigodne pehare. Velikim pljeskom pozdravili su ih i gledatelji.

Vićan je godinama jedan od najboljih svjetskih vratara. Potekao je iz Juga, igrao je u talijanskoj ligi i ponovno se vratio u Jug. Nastupio je 129 puta za hrvatsku vaterpolsku reprezentaciju. Sudjelovao je na Olimpijskim igrama 2000. i 2004. Osvojio je dvije srebrne medalje na Europskim prvenstvima 1999. u Firenzi i 2003. u Kranju. Na Svjetskom prvenstvu u Melbourneu 2007. osvojio je zlatnu medalju.

Smodlaka je također član dubrovačkog Juga. Za reprezentaciju je odigrao 161 utakmicu i sasvim sigurno možemo ga ubrojiti u ponajbolje sidraše svijeta. Sudjelovao je na Olimpijskim igrama 2000. i 2004. Osvojio je dvije srebrne medalje na Europskim prvenstvima 1999. u Firenzi i 2003. u Kranju, a potom i svjetsko zlato u Melbourneu 2007. godine.

Vrdoljak je potekao u splitskom Mornaru. Igrao je i u Italiji te za zagrebačku Mladost. Sudjelovao je na Olimpijskim igrama 1996. u Atlanti, kada je Hrvatska osvojila srebrnu medalju. Nastupio je na Europskom prvenstvu u Sevilli 1997, a nakon toga nije nastupao za reprezentaciju deset godina. Bio je kapetan na Svjetskom prvenstvu u Melbourneu 2007, kada je reprezentacija osvojila zlatnu medalju.

Hrvatska - Španjolska 11:8

HRVATSKA: Brzica, Burić 1, Bošković 2, Dobud 2, Muslim, Bušlje, Marković, Karač, Sukno 3 (2), Barač 2, Hinić 1, Obradović, Pavić.

ŠPANJOLSKA: Aguilar, Mallarach, Esteller, M. Garcia, Molina, Espanol 1, Perez, Valles 4, Lopez 1, Pinedo, X. Garcia, Perrone 2, Minguell, Gallego.

PETERCI: Hrvatska 3 (2), Španjolska -

REALIZACIJA IGRAČA VIŠE: Hrvatska 7 (3), Španjolska 8 (2)