SP PLIVANJE

Svjetski rekord Lochtea i ruske štafete

16.12.2010 u 18:58

Amerikanac Ryan Lochte postavio je svjetski rekord na svjetskom prvenstvu u 25-metarskim bazenim u Dubaiju isplivavši 400 metara mješovito za 3:55.50 minute.

Lochte je popravio dosadašnji rekord Mađara Laszla Cseha s posljednje EP-a u Istanbulu za 1.77 sekundi. Drugo mjesto osvojio je Tunižanin Oussama Mellouli (3:57.40), dok je treći bio Amerikakac Scott Clary (3:57.56). Dosadašnji svjetski rekorder Cseh je bio tek šesti (4:04.93).

Svjetski rekord je postavila i ruska štafeta 4x200m slobodno koja je u finalu pobijedila s rezultatom 6:49.04. Nikita Lobincev, Danila Izotov, Jevgeni Lagunov i Aleksandar Šuhorukov su popravili dosadašnji rekord kanadske štafete iz 2009. za dvije sekunde. Srebro su osvojili Amerikanci koji su također plivali brže od starog svjetskog rekorda, a bronca je pripala Francuzima.

Ruski plivač Stanislav Donetes postavio je novi rekord svjetskih prvenstava u disciplini 100m leđno s rezultatom 49.07. Drugo mjesto osvojio je Francuz Camile Lacourt (49.80), dok je treći bio Španjolac Aschwin Faber Wildeboer (50.04).

Novi rekord svjetskih prvenstava isplivala je i Amerikanka Natalie Coughlin na 100 leđno - 56.08. Srebro i broncu su osvojile Kineskinje Jing Zhao (56.18) i Chang Gao (56.21).

Najbolje vrijeme na svjetskim prvenstvima postavio je i Južnoafrikanac Cameron van der Burgh isplivavši 100 prsno za 56.80. Srebro je osvojio Talijan Fabio Scozzoli (57.13), a broncu Brazilac Felipe Silva (57.39)