DEMONSTRACIJA MOĆI

Amerikanci u košarkaškom finalu nemilosrdno isprašili Srbiju

21.08.2016 u 22:38

Košarkaška reprezentacija SAD-a stigla je do trećeg uzastopnog olimpijskog zlata pobijedivši u nedjeljnom finalu Srbiju sa 96:66 (19-15, 33-14, 27-14, 17-23), dokazavši svoju nadmoć u odnosu na ostatak svijeta

Američke NBA zvijezde odlučile su u finalu darovati treneru Mike Krzyzewskom, za njegov oproštaj od izborničke klupe, jednu utakmicu s ozbiljno odigranom obranom, što im je već na poluvremenu finalnog obračuna sa Srbijom donijelo prednost od 23 koša (52:29). Momčad Aleksandra Đorđevića u drugoj je četvrtini postigla samo 14 koševa, a primila 33, čime je otklonjena svaka neizvjesnost oko konačnog ishoda. Kevin Durant je već u prvom poluvremenu ubacio 24 koša, a utakmicu završio kao najbolji strijelac s 30 koševa.

Mike Krzyzewski je u deset godina na čelu američke reprezentacije, nakon poraza od Grčke u polufinalu Svjetskog prvenstva 2006. godine, nanizao tri olimpijska zlata i dva svjetska naslova. Trijumfom u Rio de Janeiru Carmelo Anthony je postao najtrofejniji američki košarkaš, kad su u pitanju olimpijska odličja.

Anthony je kao debitant osvojio broncu na Igrama u Ateni 2004, gdje su Amerikanci posljednji put poraženi na olimpijskim turnirima (od Argentine u polufinalu), a potom je nanizao tri zlata u Pekingu 2008, Londonu 2012. i Riju 2016. Anthony je u finalu postigao sedam koševa.

Amerikanci su stigli do 15. olimpijskog zlata pobjedom od 30 razlike (96-66), a uz Duranta najbolji su strijelci bili Cousins s 13 i Thompson s 12 koševa. U reprezentaciji Srbije jedini s dvoznamenkastim učinkom bili su Nemanja Nedović s 14 i Milan Mačvan s 11 poena.