Barcelona petardom isprašila Mourinha i Real

• Autor: Borut Šips
  • 30.11.2010 8:57:32
  • 29.11.2010 22:41:17

Čitav je svijet čekao dvoboj Reala i Barcelone i španjolski giganti nisu razočarali. Točnije, Barca je oduševila slomivši svojim predivnim nogometom rivale iz metropole rezultatom 5:0

Barcelona je slavila 111. rođendan i nakon petog uzastopnog trijumfa protiv Reala, jasno je da je slavlje bilo vrhunsko. Divlje, kao i početak Guardiolinih učenika koji su nakon 18. minuta poveli sa 2:0 i praktički slomili moćni Mourinhov stroj.

Realovi veznjaci igrali su podređenu ulogu kraj Xavija, Inieste i Busguetsa, a prvi udar došao je već u desetoj minuti. Iniesta je, uz odbijanac, pronašao Xavija koji refleksno, ali besprijekorno, prebacuje nemoćnog Casillasa. Nije se Iker pošteno ni oporavio, a osam minuta kasnije prošao ga je Villin ubačaj koji je Pedro zakucao u mrežu. Kada se doda i pogođena stativa Messija u uvodnim minutama te više od 70 posto posjeda lopte, jasno je da je Barca očitala lekciju najdražoj mušteriji.

Real je izgledao nedoraslo, Barcelonin stil pokazao se kao nerješiva enigma za ovaj Mourinhov sastav. Ni s čvršćim Interom ili Chelseajem nikada nije slavio na Nou campu a večeras bi vjerojatno dao kraljevstvo za pravog Makelelea ili Cambiassa. Istaknuo se i Ronaldo, ali samo guranjem trenera Guardiole koje je iniciralo festival naguravanja na travnjaku.

U drugom poluvremenu ništa se nije bilo promijenilo. Barcelona je i dalje ispred sebe imala crvenu krpu i nemilosrdno se zabijala u Realov životni prostor. Rješenje je došlo u razdoblju od stotinjak sekundi oko 55. minute kada je Messi dva puta savršeno asistirao Villi, a sjajni Španjolac zabio prva svoja dva gola u El Clasicu. Real je bio na podu, Mourinho je samo sjedio, ali Barcelona se nije dala smesti.

Nastavili su plesti svoju raskošnu nogometnu mrežu i nizati prilike, ali i nesretni Iker Casillas je pokazao zašto je svjetski vrh i Real je na pola sata zadržao Barcelonu. Ipak, u zadnjoj minuti Krkić je dodao Jeffrenu koji zaokružuje kišnu katalonsku noć. Barca je ovom pobjedom izjednačila najviši trijumf nad Realom u povijesti, a aktualne su ostale i druge statističke zanimljivosti. Mourinho i dalje ne može pobijediti u Gaudijevom gradu, Ronaldo je još bez gola u derbiju, a Guardiola je rivale nokautirao i peti put uzastopno. Ni Messi nije još zabio Mourinhovom sastavu, ali je bio sjajan.

U isteku dvoboja Ramos je prvo krvnički faulirao Messija, a naknadno i nokautirao domaćeg kapetana Puyola. Isključen je i sa zebnjom može čekati visinu kazne.
Ovom pobjedom Barcelona je preskočila Real na ljestvici i zasjela na čelo Primere s dva boda prednosti.