M. Bilić u 86. minuti za pobjedu nad Austrijom

• Autor: D.K.
  • 20.5.2010 8:57:12
  • 19.5.2010 22:20:33

Hrvatska nogometna reprezentacija svoju superiornost u Klagenfurtu okrunila je pobjedom nad Austrijom 1:0. Jedini pogodak na utakmici djelo je Mate Bilića u 86. minuti. Hrvatska je mogla slaviti i uvjerljivije da na golu Austrije nije bio raspoloženi Macho

Austrija - Hrvatska 0:1 (0:0)
Strijelac: 0:1 M. Bilić (86')

Austrija: Macho, Dragović, Ortlechner, Prödl, Fuchs, Junuzović, Schrammel, Harnik (od 39' Klein), Korkmaz (od 73. Drazan), Wallner (od 63. Leitgeb), Janka
Hrvatska: Subašić, Srna, Schildenfeld, Šimunić, Strinić, Dujmović (od 78. Pokrivač), Vukojević, Mandžukić, Petrić (od 60. M. Bilić), Modrić, Jelavić (od 67. Gabrić)

Bez obzira na to što zbornik hrvatske nogometne reprezentacije Slaven Bilić za prijateljski ogled s Austrijom u Klagenfurtu nije mogao računati na čak 11 igrača, to se na igri 'kockastih' nije vidjelo. Utakmicu protiv Austrije hrvatski izbornik ocijenio je kao vrlo važnu provjeru svojih izabranika i kazao kako baš od tog ogleda kreću pripreme za novi kvalifikacijski ciklus. Ujedno je ova utakmica iskorištena za provjeru nekih igrača koji dosad nisu imali puno prilika pokazati što znaju.

U prvom dijelu hrvatska reprezentacija u potpunosti je nadigrala svoje suparnike, pritom stvorivši nekoliko velikih prilika, od kojih je najbolja bila ona Nikice Jelavića u 36. minuti, kada je napadač Rapida s pet-šest metara volejem pogodio direktno u golmana Macha. U prvih 45 minuta pod dirigentskom palicom maestra Luke Modrića posebno su se isticali Nikica Jelavić te Mario Mandžukić, koji su bili konstantna napast po austrijsku obranu. S druge pak strane, domaćini nisu imali bogzna kakve prilike, a ono malo što su zaprijetili našoj obrani Subašić je s lakoćom obranio ili spriječio.

Ipak, za potvrdu naše superiornosti u prvom dijelu utakmice nedostajao je toliko željeni pogodak, no on je cijelo vrijeme visio u zraku.

Nastavak utakmice donio je i novi presing hrvatske reprezentacije na vrata Austrije. No činjenica jest da su u drugom poluvremenu izabranici Slavena Bilića popustili stisak, premda je bilo nekoliko dosta dobrih prilika, od kojih se ističe ona u 77. minuti kada je Modrić briljantno uposlio Matu Bilića, koji je iz trka s četiri-pet metra pogodio golmana austrijske reprezentacije, pa se on na kraju prometnuo u prvo ime ogleda.

Konstantni pritisak se našima ipak isplatio u 86. minuti, kada je Gabrić odlično ubacio Mati Biliću, koji je uspio matirati domaćeg vratara i tako donijeti pobjedu Hrvatskoj koja je trebala biti i uvjerljivija, no Macho je u srijedu navečer bio izuzetno raspoložen.