Spasili se velikani, Stuttgart u zadnjem vlaku

• Autor: Borut Šips
  • 10.12.2009 9:04:58
  • 9.12.2009 22:32:38

Iako je prvacima Italije i Španjolske prijetila eliminacija, nogometne institucije pronašle su protuotrov za opasne klubove iz istočnog bloka i nogometni zaljubljenici u proljetnom dijelu Lige prvaka mogu se veseliti i Interu i (posebno) Barceloni

SKUPINA E:
Liverpool – Fiorentina 1:2
Lyon – Debrecen 4:0

U ovoj skupini prije zadnjeg kola eliminirane su sve dileme. Liverpool je golom Benayouna (glavom) poveo protiv Fiorentine, no i površinsko saniranje duboke europske rane onemogućili su Talijani preokretom. Izjednačio je Jorgensen, a drugu pobjedu viola protiv redsa izborio je u nadoknadi Gilardino. Peterostruci prvaci turneju nastavljaju u Europskoj ligi.

Lyon je u prvom poluvremenu pogocima Gomisa i Bastosa ubio nadu Mađarima u prvi bod u natjecanju i suvereno potvrdio prvo mjesto u skupini. Posao su u drugom dijelu završili Pjanić i Cissokho. Debrecen se kvalificirao u Ligu prvaka i taj podatak daleko će nadživjeti porazan skor koji su u eliti postigli.

SKUPINA F:
Inter – Rubin 2:0
Dynamo – Barcelona 1:2

Prepuni stadion Valerij Lobanovski došao je na sprovod europskog prvaka, a njihov Dynamo u drugoj je minuti i poveo. Milevskij je glavom izazvao urnebes na tribinama, no Barca je ostala mirna. U prvih pola sata držali su loptu u nogama čak 77 posto vremena i nakon karakteristične duge i precizne akcije izjednačili u 33. preko sjajnog Xavija. Ukrajinci su držali bod i treće mjesto do 86. minute kada ih je Messi sjajnim slobodnjakom potpuno izbacio iz Europe. Vukojević je odigrao čitav susret.

Inter ruskim prvacima nije pružio nadu. Iako je Rubin prvi zaprijetio Inter je poveo golom Eto'oa i nakon odmora sjajnim slobodnjakom Balotellija osigurao konačnih 2:0 i prolaz u osminu finala. Rubin ipak može zahvaliti barceloni koja im je osigurala nastavak europskih natjecanja u Europskoj ligi.

SKUPINA G:
Stuttgart – Unirea 3:1
Sevilla – Rangers 1:0

U izravnom dvoboju za drugo mjesto Stuttgart je nakon deset minuta (strijelci Marica, Träsch i Pogrebnjak) poveo s 3:0 i osigurao si veliko slavlje. Unirea je preko Semede amortizirala loš dojam, ali Rumunji će se morati zadovoljiti plasmanom u Europsku ligu.

Sevilla je pogotkom rutiniranog Kanoutea u nevažnom dvoboju svladala Rangerse. Španjolci i bez ovog uspjeha ostali prvoplasirana momčad skupine.

SKUPINA H:

Olympiacos – Arsenal 1:0
Standard – AZ 1:1

Arsene Wenger je u grčku vodio nogometni maturalac, a njegova izuzetno pomlađena momčad prvo je poluvrijeme sačuvala svoju mrežu. Ipak, Grci, koji su za prolaz tražili jedan bod, početkom nastavka su poveli golom Leonarda i tako postigli zacrtani cilj. Eduardo da Silva nije bio u kombinacijama za ovaj susret.

AZ Alkmaar je do 90. minute imao osiguranu pobjedu u Belgiji. Prvi trijumf u ovogodišnjem izdanju Lige prvaka namirisali su zahvaljujući strijelcu Lensu, no domaćine je u petoj minuti nadoknade spasio Bolat i tako im osigurao nastavak europskog puta na sporednom kolosijeku.