Portugal se ipak nije dao iznenaditi

• Autor: S. Š.
  • 19.11.2009 8:29:44
  • 18.11.2009 22:40:00

Nakon poraza u Lisabonu, Bosna i Hercegovina nadala se da u Zenici može nadoknaditi zaostatak i plasirati se na SP u Južnoj Africi. Međutim, Ćirini 'zmajevi' nisu pružili ni izbliza partiju kao na Luzu, za razliku od Portugalaca, koji su sasvim zasluženo stigli do još jedne pobjede 1:0

Sve je bilo spremno za veliko slavlje povodom prvog plasmana Bosne i Hercegovine na SP. Međutim, za taj je uspjeh trebalo pobijediti Portugal barem sa 1:0 te izboriti produžetak i(li) jednaesterce. Ipak, Portugal je u Zenici bio bolji, bolje se snašao u vrućoj atmosferi zeničkog stadiona i zasluženo slavio sa 1:0.

Za razliku od dvoboja na Luzu, izbornik BiH Ćiro Blažević utakmicu je počeo bez četvorice važnih i velikih igrača - Spahića, Rahinića, Muratovića i Misimovića - a bez njih sastav BiH nema jednaku vrijednost. Dvoboj na lošem travnjaku zeničkog stadiona Bilino polje počeo je kako se i očekivalo, dosta nepovezano, s preskakanjem igre, bez pravih akcija i ljepote u nogometu, a prave su se prigode mogle nabrojati na prste jedne ruke.

U sedmoj minuti Ibišević je bio u prigodi nešto napraviti pred Eduardom, ali Portugalci su izbili loptu. Gosti su do svoje prve prigode stigli tek u 15. minuti, ali njoj je kumovala greška Pjanića, koju nije iskoristio Nani. U sljedećoj minuti domaći su opet bili pred golom Portugala, no prvo je Carvalho zaustavio Džekin udarac, a potom i Bruno Alves.

Najbolju prigodu za pogodak u prvom dijelu imali su Portugalci, kada su domaćini tražili zaleđe, ali su u svojoj procjeni pogriješili, a njihovu zbunjenost nije iskoristio Meireles, njegov je udarac zaustavio Hasagić.
Dado Ruvić / CROPIX
Ćirini 'zmajevi' pred gol gostiju dolazili su dosta stihijski, najčešće gađanjem Džeke dugim loptama. Tako je u 35. minuti primirio loptu Ibiševiću, ali je njegov udarac otišao daleko od gola. Tri minute prije kraja poluvremena ipak smo vidjeli jednu suvisliju akciju domaćih, kada je Džeko dobro prošao po desnoj strani, ali Pjanićev udarac nije bio precizan.

U drugo poluvrijeme Ćiro je ušao s novom formacijom, jer umjesto Medunjanina ušao je Muslimović, što je ubrzalo igru domaćina. Stigle su i dvije prigode za BiH, ali ni Pjanić ni Džeko nisu bili precizni.

A onda za 18.000 navijača na Bilinom polju - šok. U 56. minuti Nani je ukrao loptu Borisu Pandži, dodao je do Meirelesa, koji je s desne strane sa 15-tak metara pogodio suprotni kut vratara Bosne i Hercegovine Hasagića. Naravno, nakon tog gola igra Portugala postala je opuštenija, samim time i tečnija, dok su domaći igrači postajali sve nervozniji, vjerojatno svjesni da im izmiče velika prigoda za plasman na SP.

Portugalci su pokušali umrtviti igru, a tek u 65. minuti, nakon ubačaja Nanija, Hasagić je morao intervenirati. S druge strane, ni bosanskohercegovački nogometaši nisu bili konkretniji. Tek u 75. minuti zaprijetili su iz slobodnjaka, ali se vratar Eduardo nije dao iznenaditi.

U 76. minuti i ono malo nade domaćina potonulo je u prostačkom ispadu Salihovića, zbog čega mu je talijanski sudac Roberto Rosetti pokazao crveni karton i poslao u svlačionicu. S tribine su počeli letjeti razni predmeti, a jedan od njih pogodio je pomoćnog suca Paola Calcagna u glavu, zbog čega je došlo do trominutnog prekida.

Gosti su do kraja mogli i povećati prednost, no Edinho je promašio idealnu prigodu s pet metara. Ni to nije pokvarilo raspoloženje Portugalaca, koji će tako peti put sudjelovati na SP-u.

BiH - PORTUGAL 0:1

Zenica, stadion Bilino polje: 18.000 gledatelja; sudac: Roberto Rosetti (Ita)

Strijelac: 0:1 Meireles (56)
Žuti kartoni: Jahić, Nadarević, Džeko, Salihović, Berberović / Simao
Crveni karton: Salihović (BiH - 76)

BiH: Hasagić - Pandža, Jahić, Nadarević - Bajramović (od 83. Berberović), Pjanić, Ibričić, Medunjanin (od 46. Muslimović) , Salihović - Ibišević, Džeko.

PORTUGAL: Eduardo - Ferreira, Alves, Carvalho, Duda - Tiago, Pepe, Meireles - Sabrosa (od 80. Deco), Nani (od 73. Edinho), Liedson (od 90. Veloso)