• Autor: Borut Šips
  • 16.12.2008 21:54:08
  • 16.12.2008 21:44:41

Nakon deset mjeseci čekanja i napornih terapija, Eduardo da Silva se vratio nogometu. Debi je došao u susretu rezervi Arsenala i Portsmoutha, a Dudu je bio neosporna zvijezda susreta. Ipak, povratak u prvi sastav još će malo pričekati

Navijači su Eduarda, koji je na leđima imao broj 10, toplo pozdravili i već njegovo pojavljivanje na terenu bilo je dovoljno za prvu večer, no hrvatski reprezentativac je dao i puno više. U prvom poluvremenu je bio najbolji igrač na terenu i jedina prava opasnost po rezultat 0:0.

Već u trećoj minuti gurnuo je loptu kraj stopera, no izbjegao je direktan udarac i sudac se u domeni 'slobodne arbitarske prosude' odlučio ostati nijem. Ipak, da nema straha dokazao je već u 12. minuti kada se na 30 metara od svoga gola zabio među dvojicu protivnika i oduzeo im loptu. U 30. je došla i prva velika prilika, no ubacivanje iz kornera glavom je poslao tik preko prečke.

U starom je svjetlu zasjao dvije minute prije odmora. Primio je loptu na dvadesetak metara od protivničkog gola, 'izvagao' svog čuvara i gađao suprotan kut. Ipak, protivnički vratar sjajnom je paradom udarac uspio skrenuti u stativu.

Tijekom odmora je zamijenjen, no Englezi su odmah izvijestili da je riječ o preventivi, a ne o nekom novom problemu.

U društvu s trenerom Arsenala Arseneom Wengerom susret je gledao njegov pomoćnik Boro Primorac. Hrvat u struci Arsenala nije se u razgovoru za tportal zaletavao s najavama:

'Bio je nervozan nakon duge pauze, ali na terenu je bio dobar. No to je samo prva utakmica. Sad čekamo drugu.'

Hoće li Dudu biti u kombinacijama za premierligaški dvoboj s Liverpoolom ovoga vikenda?

'A, ne. Još je prerano. Do Nove godine će biti u kombinaciji samo za susrete rezervi, a onda ćemo vidjeti kako se oporavak razvija', kratak je bio Primorac i nastavio gledati susret. Nije želio komentirati detalje prvog Eduardovog nastupa nakon duge pauze.

'To je sjajna vijest koja nas sve veseli nakon njegove teške borbe. Očito je da nema straha u igri, a osjećaj za loptu i pogodak igrač njegovog kalibra ni ne može izgubiti. Nadam se da ćemo ga uskoro gledati u Premierligi', rekao je u razgovoru za tportal presretni član stručnog stožera hrvatske reprezentacije Nikola Jurčević i dodao:

'On je najvažniji napadač reprezentacije. Iako je konkurencija u našoj momčadi izuzetno jaka, ako on dođe na razinu na kojoj je bio, sigurno će biti u idealnom sastavu.'

Njegov šef Slaven Bilić s medijima je također podijelio riječi sreće.

'Presretan sam, hvala Bogu da je sve ispalo OK. U prvom razdoblju ne treba očekivati čuda, ali poznajući ga, ne bih se iznenadio da se u rekordnom roku vrati na svoj maksimum. Dudu je u ponajboljem svjetskom klubu, okružen vrhunskim stručnjacima i možemo biti sigurni da vode brigu o svim detaljima te da će proces povratka u top formu biti optimalan. Poželimo mu sreću', rekao je izbornik.

Susret je završio pobjedom Arsenala 2:0, no navijačima Arsenala i hrvatske reprezentacije to je najmanje važno. Ključno je da se majstor vratio!