Vukojevićev Dinamo osigurao ostanak u Europi

• Autor: D.S. / D.K.
  • 11.12.2008 8:44:34
  • 10.12.2008 22:42:33

Prije posljednjih utakmica Lige prvaka u skupinama E, F, G i H jedina su nepoznanica bila dva putnika u Kup Uefa. U srijedu navečer to natjecanje su izborili Fiorentina i kijevski Dinamo

SKUPINA E

Manchester United – Aalborg 2:2

Bilo je to senzacionalno prvo poluvrijeme gostiju, iako je Manchester očekivano pritisnuo i već u trećoj minuti stigao do prednosti golom Teveza. To rano vodstvo kao da je uspavalo Fergusonovu momčad. Gosti su rijetko prelazili centar, ali i s takvom igrom su stigli do dva pogotka. Prvo je Jakobsen glavom izjednačio, a u posljednjim trenucima prvog dijela Curth je sjajnim udarcem donio preokret. U drugi dio Manchester je krenuo agresivnom igrom po cijelom terenu, a Rooney je uskoro pogodio za 2:2. Žilavi gosti se ipak nisu slomili. Domaćin je prijetio preko Nevillea, Scholesa, Teveza i Nanija, ali Aalborg je izdržao te se kući vratio s neočekivanim bodom. Bez obzira na kiks, Manchester je zadržao prvu poziciju u skupini.

Celtic – Villarreal 2:0

Drugi sigurni putnik u osminu finala Lige prvaka, Villarreal, opekao se kod Celtica, koji je stigao do Pirove pobjede. Škotima tri boda nisu ništa značila, jer su se u najboljem slučaju mogli samo bodovno izjednačiti s Aalborgom, ali treće mjesto bi i dalje pripadalo Dancima koji su imali bolji omjer. Što se tiče utakmice na Celtic Parku, domaćin je bio konkretniji te je poveo golom Maloneyja. Da se gostima loše piše, potvrdilo je i isključenje Franca u 35. minuti. Brojčanu prednost Celtic je naplatio u sudačkoj nadoknadi prvog poluvremena zahvaljujući McGeadyju. Nastavak nije bio toliko zanimljiv. Celtic je lako održao stečenu prednost te se od Europe oprostio pobjedom.

SKUPINA F

Steaua – Fiorentina 0:1

Bio je to dvoboj koji je odlučivao o utješnoj nagradi, trećem mjestu u skupini, koje vodi u Kup Uefa. Fiorentina je u Bukurešt stigla da održi neodlučeno, što joj je bilo dovoljno za prolaz. Pritisak pobjede očito je sputao Steauu. Talijani su diktirali tempo, a do pobjede su stigli u 66. minuti kada je zabio Gilardino. Šest minuta kasnije drugi žuti karton je dobio Golanski i tada je bilo sve gotovo.

Lyon – Bayern 2:3

U Lyonu smo vidjeli pravi nogometni spektakl. U utakmici za prvo mjesto obje momčadi krenule su otvoreno, a u takvoj igri bolje su se snašli Bavarci. Lavovi s Gerlanda bili su potopljeni u prvih 45 minuta. Mrežu domaćeg vratara Llorisa dva puta je zatresao Klose (11, 37), a jednom Ribery (34). Što god je Bayern zapucao, ulazilo je, dok igrači Lyona nisu namjestili nišanske sprave. Nastavak je donio efikasniju igru francuskog prvaka, a Bayern je stao. Govou je smanjio na 1:3 (52), uskoro je i Benzema pogodio za 2:3 (68). U tim trenucima gosti su opasno živjeli, a Mensah i Benzema su promašili velike šanse za potpuni preokret. Bayern je tako ostao na čelu skupine.

SKUPINA G

Porto – Arsenal 2:0

Ogled za prvo mjesto u skupini pripao je Portu. Domaćini su uspjeli pobijediti londonski klub čiji je trener Wenger ponovno na travnjak poslao mlade igrače. Bez Adebayora, Fabregasa i ostalih Arsenal je poražen u Portu 2:0. Golove za domaćine postigli su Bruno Alves u 39. te Lisandro u 54. minuti.

Dinamo Kijev – Fenerbahče 1:0

Ognjen Vukojević i njegov Dinamo protiv turskog Fenerbahčea uspjeli su osigurati nastup u Kupu Uefa. Pred ogled u Kijevu računica je bila jasna. Turski je sastav morao pobijediti ako je želio preskočiti Dinamo na trećem mjestu. No Fenerbahče je pao pod tim pritiskom te je poražen sa 1:0. Strijelac pogotka vrijednog Kupa Uefa bio je Eremenko u 20. minuti. Valja napomenuti da je Ognjen Vukojević odigrao cijelu utakmicu.

SKUPINA H

Juventus – BATE Borisov 0:0

Juventusovi navijači nisu zadovoljni napustili stadion u Torinu. Trener 'stare dame' Claudio Ranieri je na ogled s bjeloruskim BATE Borisovim izveo šareni sastav s Del Pierom na klupi, što mu se skoro obilo o glavu. Torinski klub je odigrao mršavih 0:0 s BATE-om, mada su svi očekivali pobjedu. Valja napomenuti da je Juventus imao priliku pobijediti, no Giovinco u 52. minuti nije iskoristio jedanaesterac.

Real Madrid – Zenit 3:0

Promjena trenera dan prije utakmice sa Zenitom očito je mobilizirala igrače madridskog Reala. Novi trener Juande Ramos pobjedom je okrunio svoj debi na klupi 'kraljevskog kluba'. Iako ni za jedan klub ova utakmica nije imala nikakvog rezultatskog imperativa, igrači Reala su se htjeli dokazati novom treneru i do nogu su potukli Zenit našeg Ivice Križanca (igrao cijelu utakmicu). Zahvaljujući prvenstveno Raulu koji je dva puta zatresao mrežu (25. i 57) te Robbenu (50) Real je slavio sa 3:0 i osvojio prvo mjesto u svojoj skupini.