BUNDESLIGA

Briljantni Perišić, Petrićev oproštaj od HSV-a, ozljeda Ćorluke

28.04.2012 u 18:34

Dortmundska Borussia nastavlja pobjednički niz unatoč obrani naslova. U 33. kolu su na krilima Barriosa i Perišića s 5:2 nadigrali Kaiserslautern, dok je Freiburg pobjedom 4:1 poslao Köln u razigravanje za opstanak

Ivan Perišić i dalje sjajno koristi igranje u početnom sastavu novog-starog njemačkog prvaka. Borussia je kod od ranije otpisanog Kaiserslauterna produžila niz bez poraza u Bundesligi na 28 utakmica, a junaci visoke pobjede 5:2 bili su trostruki strijelac Lucas Barrios i Ivan Perišić koji je uz dvije asistencije zaključio golijadu u 76. minuti. Nakon duplog pasa s Japancem Kagawom Perišić se probio po lijevoj strani te s nekih desetak metara iskosa lijepo plasiranim udarcem pogodio suprotnu stranu domaćeg vratara.

Od dvije njegove asistencije, istaknimo onu drugu za 4:2 kada ga je golman Kaiserslauterna pokušao driblati, ali mu je Perišić izbio loptu ravno na noge Barriosu kojem nije bilo teško ubaciti je u praznu mrežu. Trostruki strijelac Barrios postao je tako već 10. igrač momčadi trenera Jürgena Kloppa koji je ove sezone postigao tri ili više zgoditaka. Perišiću je ovaj gol bio 7. prvenstveni, a sada na kontu ima i tri asistencije. Borussija ima priliku pobjedom u zadnjem kolu na svom terenu protiv Freiburga osvojiti ukupno rekordan 81 bod u jednoj sezoni.

U zadnja dva mjeseca nezaustavljivi Freiburg došao je i do 10. utakmice u nizu bez poraza čime je izjednačio klupski rekord iz sezone 2000/2001. U 33. kolu na svom su terenu uvjerljivo s 4:1 nadvisili Köln te potvrdili ostanak Lukasa Podolskog i društva na poziciji koja donosi razigravanje za ostanak u društvu najboljih. Nije gostima pomogao niti 18. pogodak sezone Podolskog pa se još jednom pokazalo kako je njemački reprezentativac nekoliko klasa iznad momčadi i suigrača. Recimo da je prvi gol domaćih djelo bivšeg igrača Zagreba i BiH reprezentativca Mensura Mujdže. Bio je to njegov prvijenac u sezoni, a time je postao 17. različiti strijelac Freiburga ove sezone. Mato Jajalo odradio je cijeli dvoboj za goste.

Bayen je na Allianz Areni s Ivicom Olićem i Danijelom Pranjićem u početnom sastavu s po jednim zgodtikom u svakom poluvremenu nadvisio Stuttgart s 2:0, a asistent za drugi gol bio je upravo hrvatski napadač. Olić je sudjelovao u brzom protunapadu kada je ušavši u kazneni prostor Švaba po desnoj strani na suprotnoj učio samog Thomasa Müllera kojem nije bilo teško postaviti konačnih 2:0. Dodajmo da je strijelcu prvog gola Bavaraca Mariju Gomezu to bio 26. u sezoni, no nije mu bio dovoljan da zadrži poziciju prvog ligaškog strijelca ispred Huntelaara koji je danas zabio dva puta. Recimo i da je to bila druga asistencija Olića, te da je Pranjića u 74. minuti zamijenio Robben.

Kako rekosmo, Klaas-Jan Huntelaar bio je dvostruki strijelac u domaćoj pobjedi Schalkea nad berlinskom Herthom. Nizozemac je došao do brojke od 27. pogodaka, pa mu nedostaje još jedan kako bi se izjednačio s dva najefikasnija stranca u povijesti lige. Ailton i Grafite su u jednoj sezoni zabili po 28. Jedan je gol domaćih djelo odlazećeg Španjolca Raula, a bio je to njegov 15. u Bundesligi ove sezone. Niti ovaj puta u sastavu Herthe zbog ozljede nije bilo Andre Mijatovića.

Vedran Ćorluka igrao je do 84. minute kada je morao napustiti teren zbog ozlijede za Bayer u domaćoj 1:0 pobjedi 'apotekara' nad Hannoverom Kiesslingovim 13. zgoditkom sezone.

HSV je još jednom razočarao svoje navijače remijem bez golova s Mainzom u oproštaju od domaće publike Mladena Petrića i Davida Jarolima koji od naredne sezone neće nositi dres hamburške momčadi. Ivo Iličević nije konkurirao za sastav domaćih zbog ozljede.

Wolfsburg je u zadnjoj utakmici pred domaćim navijačima poklonio svojim simpatizerima pobjedu protiv Werdera 3:1 u režiji Patricka Helmesa. On je s dva pogotka došao do 11. u sezoni, odnosno jednog manje od partnera iz napada Marija Mandžukića koji mu je danas asistirao za zadnji gol na utakmici. Bilo je ovo deveto dodavanje za gol hrvatskog napadača ove sezone u Bundesligi, a i ovaj puta je odradio cijeli ogled. Spomenimo i da je za 1:0 zabio Hasan Salihamidžić koji je u 22. minuti zamijenio ozlijeđenog Dejagaha.

Pad forme u završnici sezone pokazala je Borussija iz Mönchengladbacha odigravši 0:0 pred svojim navijačima protiv Augsburga koji je ovim bodom potvrdio ostanak bez doigravanja u elitnom razredu njemačkog nogometa.