AZIJSKE KVALIFIKACIJE

Južna Koreja i dalje može sanjati SP u Brazilu

29.02.2012 u 18:02

Završen je treći krug azijskih kvalifikacija za Svjetsko prvenstvo 2014. godine u Brazilu. Renomirana reprezentacija Južne Koreje, koja je čak mogla i ispasti, pobjedom u Seoulu protiv Kuvajta 2-0 izborila je plasman u finalnu rundu kvalifikacija

Eventualnim porazom od Kuvajta, u ogledu 6. kola B skupine, Južna Koreja bi se oprostila od Svjetskog prvenstva već u trećem krugu kvalifikacija. Navijači Južne Koreje strahovali su praktički do 67. minute, kada je Lee Dong-gook doveo domaćine u vodstvo, a pobjedu je u 72. minuti potvrdio Lee Keun-ho

Na kraju je Južna Koreja prošla dalje kao prva u B skupini, a drugo mjesto osvojio je Libanon, usprkos porazu u Abu Dhabiju kod Ujedinjenih Arapskih Emirata 4-2.

Južna Koreja je osvojila 13 bodova, Libanon 10, Kuvajt je ostao na 8, a UAE su u zadnjem kolu osvojili prva tri boda.

Prolaz Libanona, 146. reprezentacije na FIFA-inoj rang-ljestvici, je i najveće iznenađenje ove kvalifikacijske runde, jer je Libanon imao najniži plasman od svih 20 reprezentacija koje su sujelovale u trećem krugu.

Među 10 'preživjelih' je i Katar, domaćin Svjetskog prvenstva 20122. godine, kojem je trebao bod na gostovanju kod Irana u Teheranu u 6. kolu E skupine. Dejagah je dvaput dovodio Iran u vodstvo, u 4. i 50. minuti. No, Katar se oba puta vratio, Mohammed Kasola je zabio za konačnih 2-2 u 85. minuti. Iran je osvojio prvo mjesto s 12 bodova, Katar drugo s deset, a Bahrein, kojem na kraju pobjeda 10-0 protiv Indonezije nije značila ništa, ostao je treći s devet bodova.

U D skupini, Australija je pobjedom u Melbourneu protiv Saudijske Arabije 4-2 zatvorila vrata Saudijskoj Arabiji, koja je ostala treća sa šest bodova. Prstigao ju je Oman s osam bodova, koji je kod kuće svladao Tajland s 2-0. Australci, za koje je u 6. kolu dvostruki strijelac bio Brosque, a po jedan gol dodali su Kewell i Emerton, osvojili su skupinu s 15 bodova.

Dodajmo i da je u C skupini Uzbekistan u Toyoti pobijedio Japan s 1-0. Dalje su prošli jedni i drugi, Uzbekistan kao prvi sa 16 bodova i Japan kao drugi sa šest bodova manje.

Rezimirajmo, dalje su prošli Irak, Jordan, Južna Koreja, Libanon, Uzbekistan, Japan, Australija, Oman, Iran i Katar. U završnoj fazi natjecanja napravit će se dvije skupine po pet momčadi, a najbolje dvije reprezentacije iz svake grupe idu na SP. Dvije trećeplasirane reprezentacije odigrat će međusobni susret u kojem će odlučiti koja od njih ide u dodatne međunarodne kvalifikacije za plasman u Brazil 2014. godine.