NA PRAGU PROLAZA

Euro: Trijumf hrvatskih haklera u vrućem Splitu

31.01.2012 u 22:36

Hrvatska futsal reprezentacija se na malonogometnu europsku smotru vratila nakon punih 12 godina i u odličnoj atmosferi Spaladium arene svladala Rumunjsku 2:1 (0:0)

Malonogometaši su na tribine privukli osam, možda i devet tisuća ljudi koji su euforično pozdravili borbenu igru i veliku pobjedu 13 Hrvata, koji svi redom igraju u amaterskoj domaćoj ligi.

Nakon uvodnih minuta, u kojima su se obje momčadi aklimatizirale na veliku scenu, krajem prvog dijela Hrvatska je pokazala više. Incu je odlično obranio dva opasna šuta Novaka i Marinovića, ali smo imali i sreće kada je neugodni Matei iz blizine promašio gol.

Nastavak je otvorila kontra Rumunja, kada je Gherman zaobišao i Jukića, no Bajrušović je zaustavio loptu na gol liniji. Tribine su uzavrele nakon asistencije Novaka i pogotka Marinovića za prvi gol Hrvatske na prvenstvu. Igrala se 23. minuta.

Rumunji su izjednačili sedam minuta kasnije i lopta Alpe pod Jukićevu gredu vratila je misli na dvije odlične prilike Hrvatske pri vodstvu 1:0. Činilo se da će iskustvo Rumunja odlučiti, ali u 35. minuti Grcić je pogodio iz prve i vrlo emotivno proslavio gol s brojnim navijačima.

Rumunji su izvadili vratara i stisnuli s igračem više, ali igrači izbornika Mate Stankovića, na čelu s golmanom Jukićem, ostali su čvrsti i upisana je velika pobjeda na startu Eura. S obzirom da dvije od tri momčadi prolaze u četvrtfinale, već je danas prilično izvjesno da će se Hrvatska naći među najboljih 12 momčadi turnira. Potvrdu prolaza domaćini će tražiti u subotu u 20.30 sati u Splitu protiv Češke (dobiju li i Česi u četvrtak Rumunje, već će tada biti gotovo), a novi uspjeh donio bi prvo mjesto i izbjegavanje Španjolaca u četvrtfinalu.

Španjolska je u susretu skupine B odigranom pred pet tisuća ljudi u Zagrebu svladala Sloveniju 4:2 (1:1). Branitelji naslova očekivano idu prema prvom mjestu u skupini i novom, šestom, naslovu kontinentalnih prvaka. Slovenija bi također mogla biti opasna, a prolaz će morati tražiti u dvoboju s Ukrajinom.