KUP UEFA

NEC iznenadio Spartak u Moskvi

03.12.2008 u 23:06

Premda su ih svi otpisali nogometaši nizozemskog NEC-a priredili su iznenađenje i u pobjedom u Moskvi protiv Spartaka 2:1 ostali u igri za plasman u drugi krug Kupa Uefa

Spartak je ispustio praktičku dobivenu utakmicu i nakon drugo poraza u tri susreta našao se u vrlo teškoj situaciji. Domaćin je poveo već u drugoj minuti pogotkom Sergeja Kovalčuka, no to je praktički bilo sve što su Rusi pokazali. Nizozemci se nisu predavali i u zadnjih šest minuta priredili su veliki preokret. Prvo je Jhonny van Beukering u 84. minuti izjednačio, a potom je tri minute kasnije Lasse Schoene postigao i drugi pogodak za NEC. Domaćine nije uspio spasiti niti naš Stipe Pletikosa koji je bio uvjerljivo najbolji igrač u domaćim redovima.

Uoči posljednjeg kola Udinese ima devet, Tottenham šest, a NEC, Spartak i Dinamo po tri boda. NEC je u najboljoj poziciji jer na svom terenu dočekuje Udinese koji se već plasirao dalje, dok Spartak gostuje u Londonu protiv Tottenham. Dinamo je odigrao sve četiri utakmice.

Njemački nogometni bundesligaši Schalke i Hertha upisali su poraze u susretima četvrtog kola Kupa Uefa zbog čega su oba sastava ugrozila plasman u 16-inu finala ovog natjecanja.

Schalke je na gostovanju u Nizozemskoj izgubio od Twentea 1:2 i nakon četiri kola ostao je na četiri boda. Pogotke za Twente postigli su Wielaert (2) i Perez (55), dok je strijelac za goste bio Asamoah (77). U redovima Schalkea nije nastupio hrvatski reprezentativac Ivan Rakitić. Twente jeovom pobjedom osigurao nastavak natjecanja.

Poraz je upisala i Hertha koja je u Berlinu pred 65.000 gledatelja izgubila od Galatasaraya. Pogodak odluke postigao je Milan Baroš iz jedanaesterca u 69. minuti. Hrvatski reprezentativac Josip Šimunić odradio je svih 90 minuta za Herthu i dobio je žuti karton. Galatasaray s ova tri boda ide dalje, dok je berlinski sastav u vrlo teškoj poziciji.

Plasman u drugi krug nogometnog Kupa Uefa do sada je izborilo devet klubova. Prošlog tjedna nakon dvoboja trećeg kola 'proljeće u Europi' osigurali su St Etienne, Milan, CSKA i Manchester City, a to su u srijedu izborili i Udinese, Twente, Galatasaray, Metalist i Standard.