Barca sredila Real usred Santiago Bernabeua

• Autor: N. Miladin
  • 19.1.2012 10:30:05
  • 19.1.2012 0:12:00

Novi 'el clasico' ponudio je tri gola, nešto malo dobre igre i nekoliko fenomenalnih glumačkih rola Pepea i Messija koji su fingirali nepostojeće udarce poput najboljih holivudskih glumaca. Na kraju je Barca u prvoj utakmici četvrtfinala Kupa kralja dobila Real s 2:1

S velikim očekivanjima svijet je iščekivao prvu utakmicu četvrtfinala španjolskog Kupa kralja, novi 'el clasico' Reala i Barcelone, no nakon viđenog ljubitelji nogometa ne mogu biti baš prezadovoljni. Istina, vidjeli smo preokret Barce koja je 0:1 pretvorila u 2:1, vidjeli smo tri stative i prečke, niz dobrih dodavanja i akcija, no vidjeli smo i glumatanje ponajvećih zvijezda obiju momčadi, fingiranje udaraca koji se nisu dogodili, te barem jednu svinjariju zbog koje bi Pepe trebao dobiti naknadnu suspenziju od barem tri, četiri utakmice.

Real je poveo u 11. minuti kad se Cristiano Ronaldo sjurio u kontranapad i s 15-ak metara iskosa svladao nemoćnog golmana gostiju. Minus na Santiago Bernabeu nogometašima Pepa Guradiole nije previše smetao, oni su igrali svoju uobičajenu igru s puno dodira, dodavanja i kretanja, pa su do kraja poluvremena imali čak 69 posto loptu u nogama. Domaćini su se za to vrijeme solidno branili, a i onda kad je obrana popustila u posljednji trenutak ulasku lopte u mrežu ispriječio se Ilker Casillas, a jednom čak i greda.

Drugi dio utakmice protekao je i dalje u inicijativi Katalonaca, no za razliku od akcija iz prvih 45 minuta, u  nastavku su i dvije lopte gostiju ušle u mrežu domaćina. Prvo je Charles Puyol u 49. minuti glavom izjednačio na 1:1, a onda je sredinom poluvremena Eric Abidal iskoristio fenomenalni asist Lea Messija i osigurao svojoj momčadi vrijednu pobjedu.

U sjeni golova i akcija ipak su ostale glumačke role Pepea i Messija koji su fingirali udarce koji ne samo da nisu postojali, nego suparnici nisu bili niti blizu njihova lica. Tragikomične reakcije dvaju velikih igrača vrlo vjerojatno ni ovog puta neće biti kažnjene naknadno, pa ostaje pitanje da li zaista cilj opravdava sredstvo i dokad to može tako ići. Pitanje je hoće li Pepe biti kažnjen i zbog namjernog gaženja Messija, i u tom slučaju Portugalac je napravio tako nevinu facu da mu na glumi mogu pozavidjeti najbolji oskarovci današnjice.

Kako bilo, Barca je pobijedila s 2:1 i s puno optimizma iščekuje uzvrat na svom Camp nou. Jose Mourinho na gostovanju neće imati  što čuvati i valja očekivati vrlo otvorenu i golovima bogatu utakmicu. Ipak, valja imati na umu i da Realu ove sezone Kup kralja nije primarno natjecanje, pogotovo ne sad nakon domaćeg poraza u četvrtfinalu. Uvjerljivo vodstvo u Primeri i Mourinhu i navijačima 'kraljevskog kluba' daje za pravo da ozbiljno razmišljaju o prekidu apsolutne dominacije Barcelone u tamošnjem prvenstvu, pa valja ozbiljno sumnjati u igru na sve ili ništa nakon ostvarenog minusa u Kupu na domaćem travnjaku.