HOROR JOŠ NIJE GOTOV

Dinamo zasad izbjegao crne rekorde

23.11.2011 u 10:32

Kada je Real za manje od deset minuta uvalio tri gola Dinamovom vrataru Ivanu Kelavi, mnogi su se pobojali da bi hrvatski prvak mogao ući u negativne knjige rekorda najbogatijeg i najjačeg klupskog natjecanja Lige prvaka koja se nekada zvala Kup prvaka

Na sreću Jurčićevih izabranika, Real je nakon šest komada već u 66. minuti stao na kočnicu. Da se nastavilo u istom ritmu, na kraju bi 'modri' primili osam-devet golova (pod uvjetom i da nisu zabili), a tada bi Dinamo ispisao crni rekord.

Naime, najveći poraz ili pobjeda (zavisi iz čijeg kuta gledate) u skupinama Lige prvaka (od 1992) bio je onaj Bešiktaša kojeg je na Anfieldu isprašio Liverpool (2007/08). Tada je bilo 8:0.

Ako zavirimo još dalje u prošlost Uefinog natjecanja tada je rekordan poraz, i to u pretkolu Kupa prvaka upisao sjevernoirski Crusaders kojeg je deklasirao bukureštanski Dinamo 11:0 (1973/74.). U istoj fazi natjecanja s golom manje (deset razlike) su pobjeđivali Feyenoord (Reykjavik - 12:2, 1969/70), a sa 10:0 Manchester U. (Anderlecht, 1956/57), Ipswich (Floriana, 1962/63), Benfica (Dudelange, 1965/66), Leeds (Lyn, 1969/70), Borussia M. (Larnaca, 1970/71) i Ajax (Omonia, 1979/80).

S desetkom je u pretkolu ovog formata Lige prvaka jedino slavio HJK Helsinki koji je u drugom pretkolu ove sezone sa 10:0 bio bolji od Bangor Cityja.

Spomenimo da je u nokaut fazi Kup prvaka najviša pobjeda bila ona Real Madrida protiv Seville u četvrtfinalu, i to 8:0 (1957/58), a u moderno doba od kada je Lige prvaka Manchester United i Bayern su sa 7:1 svladali Romu (2006/07, četvrtfinale) odnosno Sporting (2008/09, osmina finala).

Dinamo je izbjegao i sudbinu Maccabi Haife koja jedina u povijesti Lige prvaka nije postigla pogodak u skupini (2009/10.) uz gol razliku 0-8, ali hrvatska momčad još mora strahovati od najlošije gol razlike koja je ikada ostvarena u grupi. Dinamo ima zasad 2-15 (-13), a negativni rekorder je moskovski Spartak (2002/03, 1-18) sa -17.

Liverpool - Bešiktaš 8:0