EUROLIGA - 2. KOLO

Pobjeda 'spursa', remi kijevskog Dinama

29.09.2011 u 23:19

U četvrtak navečer igrane su utakmice drugog kola po skupinama nogometne europske lige, a bilo je zanimljivih rezultata

Nogometaši Tottenhama teže od očekivanog svladali su na svom White Hart Laneu irski Shamrock Rovers s 3:1 u 2. kolu A skupine Europa lige.

Vedran Ćorluka odigrao je cijelu utakmicu za domaću momčad, Luka Modrić je svih 90 minuta odgledao s klupe za pričuve, dok Niko Kranjčar nije konkurirao za sastav 'spursa' koji se, sasvim neočekivano, u 51. minuti našao u rezultatskom zaostatku! Tada je Stephen Rice doveo goste u vodstvo, te izazvao pravi delirij oduševljenja Shamrockovih navijača.

Tottenham je, ipak, u razmaku od samo šest minuta s tri pogotka uspio spasiti obraz i osvojiti sva tri boda. Strijelci su bili Pavljučenko u 60., Defoe u 61. i Santos u 65. minuti.

Rubin Kazan i PAOK odigrali su 2:2 u ogledu u kojem je mrežu gostiju čuvao hrvatski 27-godišnji vratar Dario Krešić.

U B skupini su uspješni bili Hannover u gostima kod Vorskle 2:1, te Standard kao domaćin Københavnu s 3:0. Standard i Hannover imaju 4 boda, København 3, a bez bodovnog učinka je Vorskla.

U C skupini, Legia je kao domaćin teškom mukom pobijedila Hapoel iz Tel Aviva s 3:2. U domaćoj momčadi je naš Ivica Vrdoljak odigrao s kapetanskom vrpcom prvo poluvrijeme, dok je kod gostiju Mirko Oremuš igrao do 84. minute.

PSV je u Bukureštu protiv domaćeg Rapida slavio s 3:1, iako su domaći poveli, a do 89. minute je rezultat bio 1-1. Tada je Toivonen poentirao za prednost momčadi iz Eindhovena, čiju je pobjedu u drugoj minuti sudačke nadoknade potvrdio Matavž.

PSV vodi na ljestvici s maksimalnih 6 bodova. Legia i rapid imaju po tri boda, a Hapoel je posljednji bez ijednog boda.

U derbiju 2. kola skupine F Europa lige Athletic Bilbao je na svome San Mamesu svladao PSG s 2:0. Baski su s maksimalnih šest bodova preuzeli vrh skupine.

Athletic je od samog početka djelovao motiviranije i odlučnije što mu je već u prvih 45 minuta donijelo dva pogotka prednosti i rezultat kojim je utakmica i završila. Domaći su poveli u 20. minuti kada je Markel Laskurain Susaeta ubacio s desne strane, a Igor Gabilondo u padu matirao Nicolasa Doucheza.

U posljednjoj minuti prvog dijela Athletic je izveo vrlo sličnu akciju akciju, samo što je ovaj put s lijeve strane ubacio Jon Aurtenetxe, a zabio je Susaeta.

Pokušaj povratka Parižana u drugom poluvremenu praktički je uništen u 52. minuti kada je drugi žuti karton dobio Mohamed Sissoko.

U drugoj utakmici skupine Red Bull Salzburg je pred svojim navijačima u drugom dijelu slomio otpor Slovana i pobijedio s 3:0.

Maccabi iz Tel Aviva je u skupini E došao do prvog boda, odigravši na svome terenu 1:1 protiv kijevskog Dinama. Brown Ideye je doveo goste u vodstvo u devetoj minuti, da bi u 44. izjednačio Micha Dor. Za izraelski je klub do 71. minute igrao mladi hrvatski reprezentativac Roberto Punčec, dok je bosansko-hercegovački veznjak Haris Medunjanin proveo na terenu svih 90 minuta, baš kao i naš Ognjen Vukojević u dresu Dinama.

Stoke je u drugom dvoboju skupine s 2:1 bio bolji od Beşiktaşa.

Sporting je u skupini D došao do druge pobjede. U Lisabonu je s 2:1 nadigrao Lazio pogocima Rickyja van Wolfswinkela i Emiliana Insue. Strijelac za Rimljane, za koje je cijelu utakmicu odradio bosansko-hercegovački nogometaš Senad Lulić, bio je Miroslav Klose.Laziju nije pomoglo ni isključenje Insue u 51. minuti.

Nogometaši belgijskog Club Bruggea napravili su odličan posao pobjedom u Bragi protiv istoimenog domaćina 2-1 u ogledu 2. kola Europa lige u skupini H.

Braga, finalist ovog natjecanja prošle sezone, povela je u 53. minuti pogotkom Barbose. Preokret i pobjedu gostima donijeli su Akpala u 71. minuti i Donk u prvoj minuti sudačke nadoknade.

Isti scenarij dogodio se i u drugoj utakmici ove skupine. Domaćin, odnosno slovenski Maribor, poveo je protiv engleskog Birminghama 1:0 pogotkom Volaša u 29. minuti nakon velike pogreške gostujućeg vratara Doylea. No, u nastavku su gosti s dva pogotka stigli do pobjede 2;1, a strijelci su bili Burke u 64. i Elliott u 79. minuti.

Club Brugge vodi na ljestvici sa 6 bodova, Braga i Birmingham imaju po 3 boda, a Maribor niti jedan.

Švedski Malmö, posljednja prepreka zagrebačkog Dinama u kvalifikacijama za Ligu prvaka, i dalje je bez ijednog boda u G skupini nakon domaćeg poraza od bečke Austrije s 2:1. Metalist i AZ Alkmaar odigrali su u Harkivu 1:1, pa sada AZ Alkmaar i Metalist imaju po 4 boda, dok je Austria treća s bodom manje.

Celtic i Rennes bili su nadomak domaćih pobjeda u skupini I, no na kraju su i jedni i drugi osvojili samo po jedan bod. Celtic je u Glasgowu poveo protiv Udinesea već u 3. minuti iz penala koji je realizirao Sung-Yong. No, u 88. minuti je Abdi, također s bijele točke, postavio konačnih 1:1.

Rennes je, pak, poveo protiv Atletica iz Madrida z 56. minuti preko Montana. Konačnih 1:1 postavio je Juanfran u 87. minuti, samo sedam minuta nakon što je ušao u igru.

Atletico Madrid, pobjednik ovog natjecanja 2010. godine, predvodi ljestvicu s 4 boda, koliko ima i Udinese, dok su Rennes i Celtic prikupili po 1 bod.

Nizozemski stručnjak Huub Stevens svoj je drugi mandat na klupi Schalkea započeo pobjedom protiv Maccabija iz Haife (3:1) u 2. kolu skupine J Europa lige.

Nije Schalke na svojoj Veltins Areni lako došao do trijumfa iako je igrao u najjačem sastavu. Christian Fuchs je, istina već u sedmoj minuti donio prednost domaćinu, ali u 34. je minuti izjednačio Idan Vered. Taj se rezultat održao sve do 65. minute kada je Fuchs svojim drugim golom vratio Schalkeu vodstvo. Pobjedu je u 82. minuti potvrdio Jose Manuel Jurado. U obrani poraženog sastava svih je 90 minuta odradio naš Jurica Buljat.

U drugom okršaju ove skupine ciparski AEK iz Larnace je kod kuće odigrao neodlučeno (1:1) protiv bukureštanske Steaue.

Twente je u skupini K s 4:1 deklasirao poljsku Wislu, a prvo je ime utakmice s dva pogotka bio austrijski napadač Marc Janko. Mladog hrvatskog reprezentativca Darija Vujičevića nije bilo u kadru nizozemskog doprvaka. Fulham je u istoj skupini u gostima svladao danski Odense s 2-0, a dvostruki je strijelac bio Andrew Johnson.

Austrijski Sturm u završnim je minutama napravio preokret i došao do pobjede u gostima kod atenskog AEK-a (2:1) u skupini L. Grci su vodili od 51. minute nakon autogola Joachima Standfesta, da bi Thomas Burgstaller i Mario Haas u 87., odnosno 90. minuti osigurali sva tri boda momčadi iz Graza. Svih 90 minuta je vrata Sturma branio Silvije Čavlina, a u napadu je igrao Darko Bodul.

Anderlecht je jedina momčad u skupini L s maksimalnim brojem bodova. Klub iz Bruxellesa je slavio na gostovanju u Moskvi, pobijedivši Lokomotiv s 2:0.